Maclura pomifera bitkisinden elde edilen su ekstresinin ratlarda karragenin ile oluşturulan enflamasyon modeli ve sitokinler üzerine etkilerinin incelenmesi
Maclura pomifera plant obtained from the water extract carrageenan-induced inflammation in rats model and investigation of the effect on cytokines
- Tez No: 379432
- Danışmanlar: PROF. DR. NECATİ UTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Veteriner Hekimliği, Biochemistry, Veterinary Medicine
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Amaç: Araştırmada; Maclura pomifera' dan elde edilen su ekstresinin ratlarda karragenin ile oluşturulan enfllamasyon modeli ve sitokinler üzerine etkilerini tespit etmeye çalıştık. Materyal ve Metot: Çalışmada, ratlarda karragenin ile enflamasyon modeli oluşturuldu ve maclura pomifera'nın etkisi araştırıldı. IL-1β, TNF-α sitokin düzeyleri ölçüldü. Çalışma 5' şer rattan olmak üzere altı grupta yapıldı. Birinci grup sağlıklı, ikinci grup kontrol olup hayvanlara çeşme suyu, üçüncü gruba 25 mg/kg indometazin (IND) ve dördüncü, beşinci ve altıncı gruplara ise sırası ile 0,5, 1 ve 1,5 g/kg dozlarda maclura pomifera su ekstresi (MPSE) oral olarak verildi. Denemeden bir saat sonra sağlıklı grup hariç bütün ratların ayak pençelerinden 0,1 ml % 1'lik karragenin enjekte edildi. Pençe hacimleri (enflamasyon) pletismometre ve IL-1β, TNF-α düzeyleri de ELİZA kitleriyle ölçüldü.
Özet (Çeviri)
Aim: In the study, obtained from Maclura pomifera created with water extract carrageenan in rats inflammation model and tried to determine the effects on cytokines Materials and method: In this study, rats with carrageenan inflammation model was created and investigated the effect of maclura pomifera. IL-1β, TNF-α cytokine levels were measured. 5th in overall study was performed in six groups, including rattan. The first group of healthy, second group served as control to animals with tap water, the third group received 25 mg / kg of indomethacin (IND) and the fourth, fifth and sixth groups are respectively 0.5, 1 and 1.5 g / kg doses maclura pomifer to water extract (MPSE) was given orally. Trial of the hind paws of all rats one hour after 0.1 ml of 1% carrageenan was injected, except the healty group. Paw volumes (inflammation) plethismometr and IL-1β, TNF-α levels were measured with the ELISA kit. Results: From the results obtained, MPSE and consequent inflammation of the dose of IL-1β, TNF-α levels were determined of decrease.