Genç basketbolcuların fiziksel, fizyolojik ve teknik özelliklerinin maçlara etkisinin araştırılması
An Investigational study on the effects of, physical, physiological and technical characteristics of the young basketball players on matches
  1. Tez No: 103649
  2. Yazar: EGEMEN ERMİŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. OSMAN İMAMOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 1061
Özet
ÖZET Genç Basketbolculann Fiziksel, Fizyolojik ve Teknik Özelliklerinin Maçlara Etkisinin Araştırılması Egemen ERMİŞ, Yüksek Lisans Tezi, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Samsun, Eylül 2001 Bu çalışma 2000-2001 Eğitim-Öğretim yılında Samsun'da yapılmıştır. Sırasıyla Ondokuz Mayıs Lisesi (OML), Samsun Anadolu Lisesi (SAL) ve Milli Piyango Anadolu Lisesi (MP AL) basketbol takımları müsabakalarda ilk üç sırayı almışlardır. Her takımın 10'ar oyuncusu denek olarak alınmıştır. Bu deneklerin üzerinde bazı fiziksel ve fizyolojik değişkenlerin ölçümleri yapılmıştır. Final maçlarının bazı sayısal değerlerinin analizi yapılmıştır. Elde edilen fiziksel ve fizyolojik değişkenlerin ölçüm değerlerinin maç sonuçlarına etkili olup olmadığı araştırılmaya çalışılmıştır. Denek gruplarının ölçüm sonuçlarının değerlendirilmesinde tek yönlü varyans analizi (ANOVA) SPSS paket programı kullanılarak uygulandı. Araştırmamızdaki deneklerin yaş ortalaması, OML için 15,90 ± 0,56 yıl, SAL için 15,20 ± 0,42 yıl, MP AL için 15,8 ± 0,42'dir. Dinlenik Kalp Atım Sayısı ortalaması, OML için 95 ± 17,79, SAL için 104 ± 10,74, MPAL için 112 ± 13,98'dir. Dinlenik Kalp Basıncı (mm/Hg) ortalaması OML 'için 86,5 ± 4,74, SAL'için 90 ± 10,54, MPAL'için 97,5 ± 8,57'dir. Dikey Sıçrama ortalamaları OML için 38,4 ± 4,5 cm, SAL için 46,8 ± 5,51 cm, MPAL için 48,9 ±4,17 cm'dir. Bu değişkenler arasında bulunan değerler istatistiksel açıdan fark anlamlı bulunmuştur (P0,05). Ortalama boy, 20m koşusu, bilek esnekliği, el kavrama kuvveti gibi değişkenlerin maç sonucuna etki ettiği görülmüştür. Bunların dışındaki değişkenlerin maç sonucuna etkili olmadığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT An Investigational Study on the Effects of, Physical, Physiological and Technical Characteristics of the Young Basketball Players on Matches Egemen ERMİŞ, Graduata Thesis, Ondokuzmayis Univercity, Samsun, September 2001 This research was done during the academic year of 2000-2001 in Samsun. It was done on the basketball players from Ondokuz Mayıs High School, Samsun Anatolia High School and Milli Piyango Anatolia High School whom obtained the first three degrees... The research was done on 10 players of each team. Some physical and physiological features were measured. In addition some numerical values of the finals matches were analyzed. The effects of the measurament values of the physical and physiological variations on the results of the matches were investigated. In order to evaluate the results of the measures, one way analysis of variance (ANOVA) was done using SPSS packed program. The difference from the statistic point of view between the variations of the players avarage ages, for OML 15,90±0,56 year, for SAL 15,20±0,42 year, for MPAL 15,80±0,42. The number of the palpitation of resting the heart(DKAS = RHPN) avarage for OML 95±17,79, for SAL 104±10,74, for MPAL 112±13,98. Diastolic blood pressure (DKB = DBP)mm/Hg avarage, for OML 86,50±4,74, for SAL 90± 10,54, for MPAL 97,5±8,57.Vertical jumping (VJ = DS) avarage, for OML 38,4+4,5 cm, for SAL 46,8±5,51 cm, for MPAL 48,9±4,17 cm. The difference between these variations caused by statistical approach should be seen accaptable (P0,05). It was seen that the variables such as height avarage, 20m sprint, the flexablity of wrist, hand grip strength, effected the result of the matches. Moreover It was concluded that while some variations have effects on the results of the matches same were not effective.