Sezaryen ile doğum yapan annelere verilen emzirme danışmanlığının yenidoğanın ilk emzirilme zamanına vücut ısısına ve emme başarısına etkisi
The impact of breastfeeding consultation given to the mothers that gave birth by cesarean section on initial breastfeeding time body temprature and sucking success of the newborn
  1. Tez No: 379435
  2. Yazar: NAZAN GÜRARSLAN BAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DUYGU ARIKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Sezaryen ile Doğum Yapan Annelere Verilen Emzirme Danışmanlığının Yenidoğanın İlk Emzirilme Zamanına Vücut Isısına ve Emme Başarısına Etkisi Amaç: Çalışma; sezaryen doğum yapan annelere verilen emzirme danışmanlığının yenidoğanın ilk emzirilme zamanına, vücut ısısına ve emme başarısına etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Materyal ve Metot: Çalışma Tunceli Devlet Hastanesi Kadın-Doğum servisinde 15 Nisan 2013-14 Kasım 2013 tarihleri arasında, araştırma kriterlerine uyan 95 (45 deney, 50 kontrol) sezaryen doğum yapan anne ve yenidoğanları ile yarı deneme modelinde yapılmıştır. Danışmanlık doğumdan önce başlayarak doğumdan sonraki 24 saate kadar devam etmiştir. Verilerin toplanmasında kişisel bilgi formu, doğumda yenidoğanı değerlendirme formu, serviste yenidoğanı değerlendirme formu ve LATCH Emzirme Tanılama Ölçüm Aracı kullanılmıştır. Verilerin analizinde yüzdelik dağılımlar, korelasyon, ki-kare testi, bağımsız gruplar için t testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The Impact of Breastfeeding Consultation Given to The Mothers That Gave Birth by Cesarean Section on Initial Breastfeeding Time Body Temprature and Sucking Success of The Newborn Aim: This study has been made to determine the effetcts of breastfeeding consultation given to the mothers that gave birth by cesarean section on initial breast feeding time, body temperature and the sucking success of newborn. Material and Method: The study has been made in the Gynecology and Obstetrics service of Tunceli State Hospital between 15 April 2013 -14 November 2014 on 95 with suitable criterion for the research (45 experimental and 50 controls) newborns with mothers who have had cesarean birth with semi-experimental design. Consultation started before birth and continued until the first 24 hours of after the birth. In the process of data collection, personal information form, newborn evaluation form at birth, newborn evaluation form at service and LATCH Lactation Diognastic Measurement Tool have been used. In data analysis, frequency distribution, correlation, chi-square test, t-test for independent groups have been used.