Lityum disilikat seramiklerde rezin siman bağlantısı ve baskı dayanımının in vitro olarak değerlendirilmesi
The in vitro evaluation of bonding strength to resin cement and fracture strength on lithium disilicate glass ceramics
  1. Tez No: 379450
  2. Yazar: HATİCE ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LÜTFÜ İHSAN ALADAĞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, farklı yüzey işlemleri uygulanan lityum disilikat cam seramiklerde rezin simanların bağlanma dayanımlarını ve farklı basamak tipi ve taper açısının lityum disilikat cam seramiklerin baskı dayanımına olan etkisini değerlendirmektir. Materyal ve Metod: Bu çalışmada bağlanma dayanımı testi için 120 adet IPS e.max Press örnek hazırlandı. Örnekler rastgele 6 gruba ayrıdı. Seramik yüzeylerine şu işlemler uygulandı: 1. Kontrol, 2. HF asit, 3. Kumlama (Al2O3 tozu), 4. Co-Jet (Silika kaplı Al2O3 tozu), 5. Er:YAG lazer ve 6. Nd:YAG lazer. Yüzey işlemlerinden sonra örneklerin yarısının üzerine dual-cure, diğer yarısının üzerine de self-cure rezin siman yapıştırıldı ve kopma olana kadar makaslama kuvveti uygulandı. Baskı dayanıklılığı testi içinde farklı basamak tipi (chamfer ve shoulder) ve 2 farklı taper açısında (6° ve 12°) 40 adet metal day hazırlandı. Metal day üzerine IPS e.max Press örnekler simante edildikten sonra baskı testi uygulandı. Bulgular: Veriler iki-yönlü Varyans analizi (ANOVA) ile değerledirildi ve her iki test içinde sonuçlar istatistiksel olarak önemli bulundu.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to evaluate the effect of different surface treatments on bonding strength to resin cements and different margin designs and taper angels on fracture strength of lithium disilicate glass ceramics. Material and Methods: In this study, a total of 120 IPS e.max Press specimens were prepared for test of bonding strength. The samples was divided 6 groups randomly. The following surface treatments were applied to the surface of specimens: 1. Control group, 2. HF acid, 3. Sand blasting (Al2O3 particule), 4. Co-Jet (Silica-coated Al2O3 particule), 5. Er:YAG laser irradiation and 6. Nd:YAG laser irradiation. After the surface treatments dual-cured resin cement was applied the surface of half of the specimens and self-cured resin cement was applied the other half and shear force was applied until breaking was occured. A total of 40 metal die specimens with different margin designs (shoulder and chamfer) and two different taper angels (6° and 12°) were prepared for test of fracture strength. Fracture force was applied after IPS e.max Press specimens was cemented to the metal dies. Results: The data were analyzed with analyze of two-way Variance (ANOVA) and the results discovered statistically important for two tests.