Zirkonya seramik ve zirkonya ile güçlendirilmiş lityum disilikat cam seramiklere uygulanan farklı yüzey işlemlerinin, rezin simanların bağlanma dayanımı üzerine etkisi
The effect of different surface treatments applied to zirconia ceramic and zirconia reinforced lithium dissilicate glass ceramics on the bonding strength of resin cements
  1. Tez No: 788366
  2. Yazar: ÖZGE GÜRGENLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN DEMİR
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmanın amacı zirkonya ve lityum disilikatla güçlendirilmiş cam seramik materyaller için farklı yüzey pürüzlendirme işlemleri ve farklı rezin simanların bağlantı dayanımının yaşlandırma koşulları altında etkisini analiz etmek ve klinik koşullarında var olan duruma göre daha doğru bir materyal ve siman çeşidi kullanımı konusunda referans olabilmektir. Örneklerimiz 5x4x2 mm boyutlarında olacak şekilde düşük hızlı kesme cihazında kesildikten sonra yüzey pürüzlendirmesi yapılmayan, Hf asit ile pürüzlendirilen ve Er:YAG lazer kullanılan gruplar olarak ayrıldı. Bu gruplar kendi içinde MDP içeren ve içermeyen olarak iki farklı rezin siman ile yapıştırıldı. Simantasyonu biten örnekler yaşlandırma işlemi yapılmadan, termal döngü ile yaşlandırılarak veya pH döngü ile yaşlandırılarak makaslama bağlantı testine tabi tutulmuştur. Bazik fuksinde bekletilen örnekler ise mikrosızıntı testi için işlem görmüştür. Elde edilen veriler istatiksel olarak değerlendirilmiştir. Çalışmamızda yüzey pürüzlülüğünü takiben yaptığımız istatiksel değerlendirmeye göre zirkonya materyali için Hf asit (0.40 ±0.6 μm) ve Er:YAG (0.87 ±0.6 μm) kullanımı pürüzlülüğü anlamlı derecede arttırmıştır(p0.05). Örneklerde termal siklus ile yaşlandırma işlemi bağlantı dayanımını önemli ölçüde azaltırken, yüzey pürüzlülüğü ile makaslama bağlantı değeri arasında direkt ilişki kurulamamıştır ve ilave olarak Hf asitin Vita Suprinity materyali için bağlantı dayanımını arttırdığı görülmektedir. Vita Suprinity materyali için bulunan bağlantı değerleri zirkonya materyaline göre daha düşük bulunmuştur. Gruplar arasındaki en iyi makaslama değeri kontrol gruplarında bulunmuştur (zirkonya için: 11.76MPa; Vita Suprinity için 7,45 MPa). Makaslama bağlantı değeri arttıkça görülen kırık tipinin adeziv kırık olduğu görülmektedir. Makaslama testinin ardından yüzey incelenmesi için yapılan SEM görüntülemede diş dokusunun pürüzlendirme uygulamalarıyla oluşan topografi değişimi ve oluşan kırık tipinin mikroskop altındaki görüntüsü incelenmiştir. Bu çalışmanın sonucu olarak bağlantı dayanımını arttırmak için yüzey pürüzlendirme işlemi ve rezin siman tercihi, kullanılacak materyale göre seçilmeli ve bu konudaki çalışmalar devam etmelidir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to analyze the effect of different surface roughening processes and bond strength of different resin cements under aging conditions for zirconia and lithium disilicate reinforced glass ceramic materials and to be a reference on the use of a more accurate material and cement type according to the existing situation in clinical conditions. After our samples were cut in a low speed cutting device with the dimensions of 5x4x2 mm, they were divided into groups that did not have surface roughening, were roughened with Hf acid and Er:YAG laser was used. These groups were bonded with two different resin cements, with and without MDP. The specimens whose cementation was completed were subjected to the shear bond test without aging, by aging with thermal cycling or by aging with pH cycling. Samples kept in basic fuchsia were processed for microleakage test. The obtained data were evaluated statistically. According to the statistical evaluation we made following the surface roughness in our study, the use of Hf acid (0.40 ± 0.6 μm) and Er:YAG (0.87 ± 0.6 μm) for zirconia material increased the roughness significantly (p0.05). While the thermal cycle aging process in the samples significantly reduces the bond strength, a direct relationship could not be established between the surface roughness and shear bond value, and additionally, it is seen that Hf acid increases the bond strength for Vita Suprinity material. The bond values found for the Vita Suprinity material were lower than the zirconia material. The best shear value between the groups was found in the control groups (for zirconia: 11.76 MPa; for Vita Suprinity 7.45 MPa). As the shear joint value increases, the type of fracture seen is adhesive fracture. In the SEM imaging performed for surface examination after the shear test, the topography change of the tooth tissue under the etching agents and the image of the fracture type under the microscope are seen. As a result of this study, surface roughening process and resin cement preference should be chosen according to the material to be used in order to increase the bond strength after cementation, and studies on this subject should continue.