Farklı kök kanal şekillendirme sistemlerinin dentin çatlağı oluşturmadaki etkilerinin karşılaştırmalı olarak incelenmesi
Comparison of the effect of different root canal preparation systems on formation of dentinal crack
- Tez No: 379451
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AZİZ ŞAHİN ERDOĞAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Farklı Kök Kanal Şekillendirme Sistemlerinin Dentin Çatlağı Oluşturmadaki Etkilerinin Karşılaştırmalı Olarak İncelenmesi Amaç: Çalışmamızın amacı ProTaper, RaCe, WaveOne ve Reciproc sistemlerinin kök kanal şekillendirmesi esnasında dentin çatlağı oluşturmaları açısından karşılaştırılmalarıdır. Materyal ve Metot: Tek köklü ve tek kanallı, 15 numaralı eğenin çalışma boyunda ilerleyebildiği ve apikal çapa uyumlu olduğu 120 adet çekilmiş alt küçük azı dişi seçildi. Diş kuronları düşük hızlı testere yardımıyla uzaklaştırılarak, diş boyları 15 mm' ye eşitlendi. 20 diş üzerlerinde hiçbir işlem yapılmadan negatif kontrol grubu olarak ayrıldı. 100 dişin ise tüm yüzeyleri erimiş mum ile kaplanıp dişler akrilik rezin içerisine gömüldü. Daha sonra erimiş mum uzaklaştırılıp, periodontal ligamenti taklit etmek amacıyla oluşan boşluk poli eter ölçü maddesi ile dolduruldu. Dişler rastgele seçilerek her biri 20 diş içeren 5 grup oluşturuldu. Grup 1: Kök kanalları K tipi kanal eğeleri kullanılarak şekillendirildi. Grup 2: Kök kanalları ProTaper kanal aletleri kullanılarak şekillendirildi. Grup 3: Kök kanalları RaCe kanal aletleri kullanılarak şekillendirildi. Grup 4: Kök kanalları Reciproc eğeleri kullanılarak şekillendirildi. Grup 5: Kök kanalları WaveOne eğeleri kullanılarak şekillendirildi. Tüm dişlerde kök kanalları 20 ml %1'lik NaOCl kullanılarak yıkandı. Daha sonra dişler apeksten 3, 6, ve 9 mm uzaklıkta olacak şekilde, su soğutması altında düşük hızlı testere kullanılarak horizontal doğrultuda kesildi ve elde edilen örnekler stereo mikroskop altında 25 büyütmede dentin çatlağı varlığı açısından incelendi. Örneklerde görülen dentin çatlağı varlığı ki-kare testi kullanılarak istatistiksel değerlendirmeye tabi tutuldu. Bulgular: Kontrol grubu hariç diğer tüm gruplarda dentin çatlağı tespit edilmiştir ve bu fark istatistiksel olarak anlamlıdır (p ˂.05). Kök kırığı sadece ProTaper, RaCe ve Reciproc gruplarında tespit edilmiştir. Sonuç: Çalışmamızda kullanılan kök kanal şekillendirmesi sistemlerinin hepsinin dentin çatlağına neden olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Comparison of the Effect of Different Root Canal Preparation Systems on Formation of Dentinal Crack. Aim: The aim of our study was to compare ProTaper, RaCe, WaveOne ve Reciproc systems on dentinal crack development during root canal treatment. Material and method: For this purpose 120 mandibular premolar teeth with single root and single canal were chosen and #15 file could be inserted passively to the working length and the file was adaptive to apical foramen of all teeth. The crowns were removed with low speed saw to obtain an equal length of 15 mm. 20 teeth left without any procedure was kept as a negative control group. Other 100 teeth surfaces were coated with melted wax and then the teeth were embedded in acrylic resin. The melted wax was removed and the space between the tooth and acrylic resin was filled with polyether impression material to mimic the periodontal ligament. The teeth were selected randomly and divided into 5 groups with 20 teeth in each. Group 1: The root canals were instrumented with K-files. Group 2: The root canals were instrumented with ProTaper instruments. Group 3: The root canals were instrumented with RaCe instruments. Group 4: The root canals were instrumented with Reciproc instruments. Group 5: The root canals were instrumented with WaveOne instruments. In all teeth root canals were irrigated with 20 ml 1% NaOCl. Then teeth were sectioned horizontally at 3, 6, and 9 mm levels and the samples were examined for identifying dentinal crack formation with stereomicroscope at a X25 magnification. Dentinal crack formation in samples were statistically analyzed using chi-square test. Results: Dentinal crack formation was identified in all groups except control group with a statistically significant difference (p ˂ .05). Root fractures were only found in ProTaper, RaCe, and Reciproc groups. Conclusion: We can conclude that all the instrumentation systems used in the present study led to dentinal crack.