Farklı yüzey protokollerinin lityum disilikat cam seramiklerin mikroçekme bağ dayanımına ve rezin siman bağlantısına etkisi
The effect of different surface protocols on the microtensile bond strength and resin cement bonding of lithium disilicate glass ceramics
  1. Tez No: 907268
  2. Yazar: OLKAN GÜRBÜZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜBİN SITKI ULUSOY
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Amaç: Çalışmamızın amacı, lityum disilikat takviyeli cam seramik olan IPS e.max CAD seramikler ile dual cure rezin simanın bağlantısında farklı yüzey işlemi protokollerinin etkinliğini, mikroçekme test yöntemi ile incelenmesidir. Gereç ve Yöntem: Mikroçekme bağlantı testi için, 12.5 x 14 x 5 mm ebatlarında 10 adet IPS e.max CAD blok laboratuvar ortamında elde edildi. Seramik yüzeylerine uygulanan işlemler sırasıyla: Grup 1: %10 Hidroflorik asit, Grup 2: %10 Hidroflorik asit+Basınçlı Buhar uygulaması, Grup 3: 50 μm'lik alüminyum oksit partikülleriyle kumlama, Grup 4: 50 μm'lik alüminyum oksit partikülleriyle kumlama+ Basınçlı Buhar uygulaması, Grup 5: Er:YAG Lazer uygulaması. Yüzey işlemi uygulanan seramikler dual cure rezin siman ile birbirlerine simante edildi. Örnekler mikroçekme bağlantı testi için, adeziv yüzeye dik bir şekilde 1 mm² bağlantı alanı elde edecek şekilde elmas bir separe ile kesildi. Her gruptan 20'şer adet mikro çubuk seçildi. Mikroçekme test cihazında 1 mm/dk hızında yükleme yapılarak mikroçekme bağlantı testi uygulandı. Araştırılan değişkenler kapsamında toplanan verilerin istatistiksel olarak değerlendirilmesinde Statistical Package for Social Sciences (SPSS) 20 (IBM Inc., Chicago, IL, USA) yazılımı kullanılmıştır. Kolmogorov-Smirnov ve Shapiro-Wilks testleri uygulanarak verinin normalliği, Levene Testi ile varyansların homojenliği araştırılmıştır. Kruskal Wallis Testi ile anlamlı çıkan grupların ikili karşılaştırılması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of our study is to investigate the effectiveness of different surface treatment protocols on the bonding of IPS e.max CAD ceramics, which are lithium disilicate-reinforced glass ceramics, with dual-cure resin cement using the microtensile test method. Materials and Methods: For the microtensile bond test, 10 IPS e.max CAD blocks with dimensions of 12.5 x 14 x 5 mm were obtained in a laboratory setting. The surface treatments applied to the ceramics were as follows: Group 1: 10% Hydrofluoric acid, Group 2: 10% Hydrofluoric acid + Steam application, Group 3: Sandblasting with 50 μm aluminum oxide particles, Group 4: Sandblasting with 50 μm aluminum oxide particles + Steam application, Group 5: Er:YAG Laser application. The ceramics that underwent surface treatment were cemented together using dual-cure resin cement. For the microtensile bond test, the samples were cut perpendicular to the adhesive surface using a diamond saw to obtain a bonding area of 1 mm². Twenty micro rods from each group were selected. The microtensile bond test was conducted with a loading speed of 1 mm/min in the microtensile test device. Statistical analysis of the data collected within the scope of the investigated variables was performed using the Statistical Package for Social Sciences (SPSS) 20 (IBM Inc., Chicago, IL, USA) software. The normality of the data was assessed using the Kolmogorov-Smirnov and Shapiro-Wilks tests, and the homogeneity of variances was examined using the Levene Test. Pairwise comparisons of groups that were found to be significant were performed using the Kruskal-Wallis Test.