Postmenopozal kronik periodontitisli kadınlarda serum kortizol, alfa-amilaz, dopamin ve prolaktin seviyelerindeki değişikliklerinin periodontal durum üzerine etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of serum cortisol, alpha-amylase, dopamine and prolactin changes in levels on the periodontal status in postmenopausal women with chronic periodontitis
  1. Tez No: 379452
  2. Yazar: MİTHAT TERZİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YASİN ÇİÇEK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Postmenopozal Kronik Periodontitisli Kadınlarda Serum Kortizol, Alfa-Amilaz, Dopamin ve Prolaktin Seviyelerindeki Değişikliklerinin Periodontal Durum Üzerine Etkilerinin Araştırılması Amaç: Bu çalışmanın amacı; menopoz öncesi ve sonrası periodontal olarak sağlıklı (POS) ve kronik periodontitisli (KP) bayanların serum kortizol, alfa-amilaz, dopamin ve prolaktin seviyelerinin araştırılmasıdır. Materyal ve Metot: Çalışmaya 80 bayan dahil edildi; bayanlar dört eşit gruba ayrıldı; menopoz öncesi POS' lu bayanlar (M- P-) ve KP' li bayanlar (M- P+), menopoz sonrası POS' lu bayanlar (M+ P-) ve KP' li bayanlar (M+ P+). Serum örneklerinin alınmasını takiben klinik periodontal parametreler kaydedildi. Sistemik kortizol, alfa-amilaz, dopamin ve prolaktin seviyeleri biyokimyasal olarak değerlendirildi. Veriler istatistiksel olarak analiz edildi. Bulgular: Menopozlu bayanlarda prolaktin seviyeleri daha düşük iken (p0.05).
Özet (Çeviri)
Investigation of the Effects of Serum Cortisol, Alpha-Amylase, Dopamine and Prolactin Changes in Levels on the Periodontal Status in Postmenopausal Women with Chronic Periodontitis Aim: The aim of this study is to investigate levels of cortisol, alfa-amilaz, dopamine and prolactin in serum samples of premenopausal and postmenopausal women with periodontally healthy (PH) and chronic periodontitis (CP). Material and Method: 80 females were included in the study; females were divided into four equal groups; premenopausal with PH (M- P-) and CP females (M- P+), postmenopausal with PH (M+ P-) and CP females (M+ P+). Serum samples were obtained before recording the clinical periodontal parameters. Systemic cortisol, alpha-amylase, dopamine and prolactin levels were assessed biochemically. Data were analyzed statistically. Results: While prolactin levels were lower in menopausal women (p0.05).