Postmenopozal osteoporotik hastalarda bilgi düzeyi ve ağrının yaşam kalitesine etkisinin değerlendirilmesi
The evaluation of the effects of knowledge and pain levels on the quality of life in patients with postmenopausal osteoporosis
- Tez No: 497022
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE ZEYNEP TUZCULAR VURAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Amaç: Osteoporoz yaşam süresi uzadıkça gitgide artan bir mortalite ve morbidite nedenidir. Özellikle kadınlarda menopoz sonrası sık görülen bu durum yaşam kalitesini anlamlı ölçüde bozar. Ortaya çıkan komplikasyonlar ve oluşan ağrı ile kronik bir sorun haline gelir. Çalışmamızda Haydarpaşa Numune Hastanesi Aile Hekimliği polikliniklerine başvuran postmenopozal osteoporotik kadınların hastalıkları hakkındaki bilgi ve ağrı düzeyinin saptanması ve bunların yaşam kalitesi üzerindeki etkisinin belirlenmesini amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmada polikliniğimize başvuran 153 gönüllü postmenopozal osteoporozlu kadın hastaya; demografik verilerin ve tedavi, yaşam tarzı değişikliği gibi durumların sorgulandığı anket ile“Osteoporoz Bilgi Testi”,“Vizüel Analog Skala”,“Yaşam Kalitesi Formu, SF-36”ölçekleri uygulandı.
Özet (Çeviri)
Aim: Osteoporosis has become a morbidity and mortality cause as lifespan increases. Frequently encountered after menopause, osteoporosis impairs quality of life and presents as a chronic problem with complications and pain. The aims of our study are determining pain and knowledge levels in postmenopausal osteoporotic patients presenting to the Haydarpaşa Numune Hospital Family Medicine Outpatient clinics and evaluating their effects on the quality of life . Materials and Methods: A questionnaire including demographic information, pharmacotherapy and lifestyle modifications and scales such as“Osteoporosis Knowledge Test”,“Visual Analog Scale”and“Quality-of-life Measures Short Form Health Survey (SF-36)”were applied to 153 postmenopausal osteoporotic patients who came to our outpatient clinic during this study.