Kadınlara sağlığı geliştirme modeline göre verilen eğitimin kardiyovasküler hastalık risk faktörlerini azaltmaya etkisi
The effect of trai̇ni̇ng gi̇ven to women according to health promotion model on reducing cardiovascular risk factors
  1. Tez No: 379458
  2. Yazar: DERYA ADIBELLİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK KILIÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halk Sağlığı, Hemşirelik, Public Health, Nursing
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Kadınlara Sağlığı Geliştirme Modeline Göre Verilen Eğitimin Kardiyovasküler Hastalık Risk Faktörlerini Azaltmaya Etkisi Amaç: Bu araştırmanın amacı, kadınlara Sağlığı Geliştirme Modeline göre verilen eğitimin kadınların kardiyovasküler risk faktörlerine, kardiyovasküler hastalık bilgisine, sağlıklı yaşam biçimi davranışlarına ve öz-etkililik/yeterlilik düzeylerine etkisini belirlemektir. Materyal ve Metot: Araştırma, Aralık 2012-Ocak 2014 tarihleri arasında ön test-son test kontrol gruplu deneme modeli olarak yapıldı. Araştırmanın evrenini, Sarıkamış İlçe Merkezi'nde bulunan Erenler ve İnönü Aile Sağlığı Merkezleri'ne kayıtlı Tepe ve Erenler mahallesinde ikamet etmekte olan 20-75 yaşları arasındaki 572 kadın; bu kadınlara yapılan risk taraması sonucu bir ve daha fazla risk faktörü taşıdığı saptanan ve risk puanı %5 ve üzerinde olan 61 kişi girişim, 60 kişi kontrol grubu olmak üzere toplam 121 kadın ise araştırmanın örneklemini oluşturdu. Araştırmada üç ay süre ile kardiyovasküler risk faktörlerini azaltmaya ilişkin yapılandırılan sağlığı geliştirme eğitimi verildi ve eğitimi sonrasında altı aylık izlem yapıldı. Verilerin toplanmasında“Anket Formu”,“Framingham Risk Puanlama Sistemi”,“Kardiyovasküler Hastalık Risk Faktörleri Bilgi Düzeyi Ölçeği”,“Sağlıklı Yaşam Biçimi Davranışları Ölçeği”ve“Öz-Etkililik/Yeterlilik Ölçeği”kullanıldı. Verilerin analizi SPSS 20.0 paket programında yüzdelik oran, frekans, bağımlı gruplarda t testi, bağımsız gruplarda t testi, ki-kare ve Dunnet T3 Post Hoc testi kullanılarak yapıldı. Bulgular: Araştırmada girişim ve kontrol grubu kadınların yaş ortalamalarının 36.5±9.58 olduğu, yaklaşık yarısının orta düzey kardiyovasküler riske sahip ve Framingham risk puanı ortalamalarının 10.80, BKİ ortalamalarının 27.5 olduğu saptandı.
Özet (Çeviri)
The Effect of Training Given to Women According to Health Promotion Model on Reducing Cardiovascular Risk Factors Aim: The aim of this research determine the effect of training given to women according to health promotion model on cardiovascular risk factors, cardiovascular disease knowledge, healthy life style behaviors and the self-efficacy/sufficiency levels. Material and Method: This research was carried out by experimental model at December 2012-January 2014. Study group is composed of women of age between 20 and 75 living in Sarikamis district center. 121 people who had one or more risk factors and whose risk score is higher than 5% constituted the sample group. In the research health development training was made for 3 months. After the training, 6 months of monitoring was performed. In the collection of data, survey form, Framingham risk scoring system, cardiovascular disease risk factors knowledge level scale, healthy life style behaviors scale and self efficacy/sufficiency scale was used. The analysis of the data was made in SPSS 20.0 package program by using percentage ratio, frequency, t test in dependent groups, t test in independent groups, chi-square and Dunnet T3 Post Hoc test. Results: In the research it was determined that the age average of women was 36.5±9.58, that almost half of them have medium level of cardiovascular risk and that FRS average is 10.80, that their BMI average is 27.5.