Güvenlik birimlerinde çalışan x ve y kuşaklarının iş tatminini etkileyen faktörler
A quantitative research on the factors that affect the job satisfaction of x and y generations working at military units
  1. Tez No: 379479
  2. Yazar: HASAN FARUK PANCAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu araştırma, Hatay'da güvenlik birimlerinde çalışan X ve Y kuşaklarının iş tatminini etkileyen faktörleri saptamaya çalışan nicel bir çalışmadır. Ayrıca yapılan işin askeri personeller üzerindeki etkisini ortaya koymaya çalışmak da, bu araştırmanın amacını kapsamaktadır. Araştırmanın örneklemini Hatay ilinde görev yapan 308 askeri personel oluşturmaktadır. Bu çalışma, güvenlik birimlerinde çalışan personelleri X kuşağı (1965-1979) ve Y kuşağı (1980-1999) olarak farklı yaş grupları bakımından ele alıp, bu kuşakların iş tatmin düzeylerini ayrı ayrı inceleyen ilk araştırmadır. Araştırmada Hatay ilinde görev yapan TSK çalışanlarının iş tatmini düzeyine etki eden kişisel, örgütsel ve demografik etkenler tanımlanmaya çalışılmıştır. Bu bağlamda örnekleme katılan askeri personellere“Kişisel Bilgi Formu”ile“Minnesota İş Doyum Ölçeği”verilerek doldurulması istenmiştir. Minnesota İş Doyum Ölçeği kullanılarak çalışanların içsel doyum, dışsal doyum ve genel doyum düzeyleri belirlenmiştir. Araştırmadaki verilerin istatiksel analizleri için“SPSS 22”paket programı kullanılmıştır. Verilerin çözümlenmesinde, çok değişkenli model olan Manova ve iki yönlü Anova analizleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this quantitative research is to determine the factors that affect the job satisfaction of X and Y generations working at military units in Hatay. To reveal the impact of the job on the military personnel is also under the scope of this research. The sample of the research consists of 308 military personnel who are at service in Hatay. This is the first research to analyze the job satisfaction of military personnel in different age brackets of X generation (1965-1979) and Y generation (1980-1999). Personal, organizational, and demographic factors affecting the job satisfaction of Turkish Armed Forces personnel, who are at service in Hatay, were studied in this research. In this context, participant military personnel have been asked to complete the“Personal Information Form”and“Minnesota Job Satisfaction Scale”. By using the Minnesota Job Satisfaction Scale, internal, external, and general satisfaction levels of personnel have been determined.“SPSS 22”package software was used for the statistical analysis of research data. Multivariate methods such as MANOVA and two-way ANOVA, were used for the analysis of data.