What are the students' perceptions about English language learning
Öğrencilerin İngilizce dili öğrenimi hakkındaki algıları nelerdir
- Tez No: 379478
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EROL KAHRAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Education and Training, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Günümüzde, öğrencilerin ana dillerinin yabancı dil sınıflarında kullanılması tartışmasının yabancı dil öğretiminden ortaya çıktığı kabul edilmektedir. Uzun zamandan beri, bu konuda çelişkili görüşler bulunmaktadır. Tek dillilik yaklaşımı, hedef dilin iletişimde tek araç olması gerektiğini öne sürer. Diğer yandan, çift dillilik yaklaşımı, ana dilin uygun bir şekilde kullanılmasının yabancı dil ediniminde önemli bir rol oynayabileceğini savunur. Tüm bu yaklaşımlar göz önünde bulundurulduğunda, öğrencilerin konu hakkındaki görüşleri ne yöndedir? Bu araştırma, yukarıda bahsedilen konuda, Muş Alparslan Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü İngilizce Hazırlık Sınıfı öğrencileri açısından problemleri belirlemek ve bunlara çözümler bulmak amacıyla yürütülmüştür. Bu araştırmada, yabancı dil sınıflarında, gerektiğinde, zamanın belli bir kısmının; öğrencilerin anlamadığı sofistike kavramların açıklanması, öğrencilerin belirli sorular sorması, belirli becerilerin pratiğinin yapılması, ana dil ve hedef dil arasındaki belirsizliklerin kaldırılması için kullanılabileceği tartışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Today, it is admitted that the discussion on using students' first language (L1) in the foreign language classes derive from the teaching of a second language (L2). There have always been contradicting views for a long time. The monolingual approach suggests that the target language should be the unique means of communication, implying that the prohibition of the L1 to be the best way of maximizing L2 acquisition. Meanwhile, the bilingual approach suggests that appropriate use of L1 can play a significant role in successful L2 acquisition. Keeping all these approaches in mind, what do the learners think about the issue? To investigate, this paper is prepared to explore the problem and find solutions for beginner students in Computer Engineering Department English Preparatory Class at Muş Alparslan University. In this paper, it is argued that in the foreign language classrooms as and when requires, certain amount of time can be allocated for the use of mother tongue to enable students ask certain questions, to clarify and verify what the sophisticated concepts in which the students are stuck in L2 and are unable to move further, to practice certain skills, to remove uncertainties between L1 and L2. In various stages of foreign language learning process, the use of native language in the language classrooms may be more appropriate and beneficial if it is controlled and referred when and/ or where necessary.