Benign prostatik hiperplazi tedavisinde ketanserin etkinliği
- Tez No: 37964
- Danışmanlar: DR. İ. TUNCAY SÖZER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Sayfa Sayısı: 38
Özet
29 ÖZET BPH tedavisinde farmakolojik strateji direkt olarak prostat volüm azalması ve prostat düz kasının gevşemesine bağlıdır. Farmakoterapinin başarısını, sınırlayan tedavinin mobiditesidir. Bu nedenle BPH tedavisinde medikal tedavi planlanan hastalarda yaygın olarak kullanılabilecek etkili, güvenli ve kolay uygulanabilir bir tedavi yöntemi halen araştınlmaktadır. Bu konuyla ilgili çalışmalar arasında serotonerjik sistemin alt üriner trakt düz kasmda (üretra, mesane) kontraktil etki yaptığı, antiserotonerjik etki ile gevşemeye neden olduğu gösterilmiştir. BPH'ya bağlı mesane çıkım obstrüksiyonlu hastalarda serotonerjik sistemin etkisini gösteren klinik veriler azdır. Bu çalışmada 5-HT2 reseptör blokajı ile antiserotonerjik etki gösteren ketanserinin BPH tedavisindeki etkinliği plasebo kontrollü olarak araştırılmıştır. Hastalara randomize, plasebo-kontrollü çift-kör çalışma uygulandı. Yaşlan 51 ile 73 arasında olan 39 hastaya, Ketanserin 20 mg 2x1 /gün (21), plasebo 2xl/gün (18) toplam 3 hafta kullanıldı. 3. hafta sonunda yanıtlar değerlendirildi. Maksimal idrar akım hızlarında ketanserin % 55.72 (pO.001), plasebo % 6.71 (p0.05) oranında düzelme gösterdi. Maksimal detrüssör işeme basınçlarında ketanserin % 12 (pO.001) oranında düzelme gösterirken plasebo grubunda belirgin bir değişiklik gözlenmedi. Rezidüel idrar miktarlannda her iki grupta da anlamlı bir değişiklik olmadı. Sübjektif kriterlerde, ketanserin obstrüktif bulgularda % 59, irritatif bulgularda % 62 oranında düzelme gösterirken, plasebo grubunda bu oranlar sırasıyla % 25 ve % 29 olarak tesbit edildi. Bir hastada ortostatik hipotansiyona bağlı baş dönmesi, iki hastada halsizlik gözlenmesine rağmen herhangi bir doz ayarlamasına gerek duyulmadı.30 Bu bulgularla ketanserinin BPH tedavisinde medikal farmakoterapi planlanan hastalarda etkin, güvenilir ve kolay uygulanabilir bir ilaç olduğu sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
31 SUMMARY The pharmacologic strategy in BPH treatment is directly related to the decrease in prostate volume and relaxation of prostate smooth muscle. Success of pharmacotherapy is restricted by mobidity of the treatment. For this reason researches for medical therapy in BPH treatment that can be widely used effective, reliable and easy to administer, is continuing. This researches have shown that the serotonergic system is effective in contraction on the smooth muscle of the lower urinary tract (urethra and bladder), and with the antiserotonergic effect relaxation occurs. There are a few results showing the effect of the serotonergic system in patients who have bladder outlet obstruction due to BPH.In this study the effectiveness of ketanserin which has antiserotonergic effect via 5-HT2 receptor blokage in BPH treatment using a placebo control has been investigated. Double-blind, placebo-control randomised study was carried out. 39 patients between 51-73 years of age were given 20 mg 2x1 /day ketanserin (21), 2x1 /day placebo (18) for 3 weeks. Results were evaluated at the end of the third week. Improvement in maximum urine flow rate was obtained in 55.72 % (p0.05) with placebo.