Bph minimal invaziv tedavilerden trans-ürethral bipolar radyofrekans (RF) termoterapi, transüretral prostat rezeksiyonuna (TUR-P) karşı geç dönem sonuçlarında üstün mü?
Is trans-urethral bipolar radiofrequency (RF) thermotherapy, a minimally invasive treatment for bph, superior in late term results against transurethral prostate resection (TUR-P)?
  1. Tez No: 914192
  2. Yazar: İBRAHİM YAZICI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH ÇIRAKOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Giriş: Benign Prostatik Hiperplazi (BPH) yaşlanan erkeklerde sık görülür. Tanısında, maksimum idrar akış hızı (Qmax), işeme sonrası rezidü miktarı (PVR), prostat volümü (PV) ve Uluslararası Prostat Semptom Skorun (IPSS) kullanılmaktadır. Tedavide, hastaya göre hayat tarzı değişikliği, medikal tedavi, minimal invaziv tedavi veya cerrahi tedavi kullanılmaktadır. Kılavuzlarda altın standart tedavi olan Trans-Üretral Prostat Rezeksiyonun (TUR-P), hastalar için anestezi riski, kanama, enfeksiyon, üretral darlık, üriner inkontinans gibi birçok risk içermektedir. İleri yaş ve yüksek komorbiditesi olan hastalarda bu risklerden dolayı lokal anestezi ile yapılabilen, komplikasyonu daha az ve tekrarlanabilen yöntem olan Trans-Üretral Radyofrekans Ablasyonunu (RF) termoterapi öne çıkmaktadır. Bu çalışmanın amacı RF termoterapinin geç dönemde TUR-P'ye karşı etkinliğini araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Nisan-2017 ile Aralık-2022 yılları arasında TUR-P yapılan 37 hasta ile RF Termoterapi yapılan 34 hastaların sonuçları prospektif olarak kaydedilip retrospektif olarak gözden geçirildi. Tüm hastaların işlem öncesi ve işlem sonrası 1. yıldaki, Qmax, PV, PVR, IPSS, IPSS-QoL kaydedildi. Ayrıca ek tedavi ihtiyacı, işlem komplikasyonları ve yapılan işlemden memnuniyetini bildirilen tek soruluk anket de kaydedildi. Bulgular: Yaş ortalaması TUR-P grubunda 68.61±8,6 yıl ve RF termoterapi grubunda 75.09±8,7 yıl saptandı. Yaş ortalaması ve kardiyovasküler hastalık, RF termoterapi grubunda istatiksel anlamlı izlendi. Gruplarlardan RF termoterapide ASA skoru istatiksel anlamlı olarak daha yüksek izlendi. Sondalı hasta sayısı RF termoterapi grubunda istatiksel anlamlı olarak daha fazlaydı. Gruplarda PV, PVR ve Qmax'taki iyileşme istatiksel anlamlı olmasa da TUR-P grubunda daha fazlaydı. Gruplar, IPSS ve IPSS-QoL'deki iyileşme açısından karşılaştırıldığında TUR-P grubunda istatiksel anlamlı iyileşme yüksekti. Gruplar karşılaştırıldığında hasta memnuniyeti TUR-P grubunda, tekrar tedavi ihtiyacı ise RF termoterapi grubunda istatiksel anlamlı olarak daha yüksekti. Komplikasyonlar açısından istatiksel anlamlı fark izlenmedi. Sonuç: RF termoterapinin BPH tedavisinde altın standart olarak önerilmemekle birlikte seçilmiş hasta gruplarında TUR-P ye alternatif bir tedavi olabileceği değerlendirilmiştir. Genel veya rejyonel anestezi gerektirmeden lokal anestezi altında uygulanabilir olması da ayrıca avantaj sağlamaktadır. Özellikle ileri yaşta, komorbiditeleri fazla, kan sulandırıcı ilacı kesilemeyen, ASA skoru yüksek hastalar için komplikasyon riski daha düşük olması ve anestezi gerektirmemesi nedeniyle RF termoterapi tercih edilebilecek bir yöntem olarak sunulabilir.
Özet (Çeviri)
Introduction: Benign Prostatic Hyperplasia (BPH) is common in ageing men. Maximum urine flow rate (Qmax), post-void residue (PVR), prostate volume (PV) and International Prostate Symptom Score (IPSS) are used in its diagnosis. Depending on the patient, lifestyle changes, medical treatment, minimally invasive treatment or surgical treatment are used in the treatment. Trans-Urethral Prostate Resection (TUR-P), which is the gold standard treatment in the guidelines, carries many risks for patients, such as anesthesia risk, bleeding, infection, urethral stenosis, and urinary incontinence. Due to these risks in patients with advanced age and high comorbidities, Trans-Urethral Radiofrequency Ablation (RF) thermotherapy, which can be performed with local anesthesia, has fewer complications, and is a repeatable method, comes to the fore. The aim of this study is to investigate the effectiveness of RF thermotherapy against TUR-P in the late period. Material and methods: The results of 37 patients who underwent TUR-P and 34 patients who underwent RF Thermotherapy between April-2017 and December-2022 were recorded prospectively and reviewed retrospectively. Qmax, PV, PVR, IPSS, IPSS-QoL of all patients before the procedure and 1 year after the procedure were recorded. In addition, a one-question survey reporting the need for additional treatment, procedure complications, and satisfaction with the procedure was also recorded. Results: The mean age was 68.61±8.6 years in the TUR-P group and 75.09±8.7 years in the RF thermotherapy group. The mean age and cardiovascular disease were statistically significantly higher in the RF thermotherapy group. The number of catheterized patients was statistically significantly higher in the RF thermotherapy group. Although the improvement in PV, PVR and Qmax was not statistically significant, it was higher in the TUR-P group. When the groups were compared in terms of improvement in IPSS and IPSS-QoL, statistically significant improvement was high in the TUR-P group. When the groups were compared, patient satisfaction was statistically significantly higher in the TUR-P group and the need for retreatment was statistically significantly higher in the RF thermotherapy group. No statistically significant difference was observed in terms of complications. Conclusion: Although RF thermotherapy is not recommended as the gold standard in the treatment of BPH, it has been evaluated that it may be an alternative treatment to TUR-P in selected patient groups. The fact that it can be applied under local anaesthesia without the need for general or regional anaesthesia is also advantageous. RF thermotherapy may be offered as a preferable method especially for patients with advanced age, high comorbidities, inability to discontinue blood thinners, and high ASA score because it has a lower risk of complications and does not require anaesthesia.