Kastamonu yöresinde Coccinella septempunctata L.'nın biyolojisi ve Macrosiphum rosae L. üzerindeki yırtıcı potansiyelinin belirlenmesi
Biology of Coccinella septempunctata L. and its predatory potential on Macrosiphum rosae L. in Kastamonu
  1. Tez No: 379672
  2. Yazar: AŞIR ER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SABRİ ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışma Aphididae familyasına ait zararlıların doğal düşmanı olan Coccinella septempunctata L.'nın Kastamonu yöresindeki biyolojisini ve Macrosiphum rosae L. üzerinde larva dönemi yırtıcı potansiyelini tespit edebilmek amacıyla yapılmıştır. Coccinella septempunctata L.' nın Kastamonu yöresindeki üretimi 21.3±4.00 ºC ortalama sıcaklık ve % 78.8±9.44 nispi nem koşullarında çeşitli ebatlarda saklama kapları kullanılarak yapılmıştır. C. septempunctata L.' nın Kastamonu yöresinde 2014 yılı için ilk uçuşları Nisan ayının üçüncü haftası 13,63±1,93 oC sıcaklık ve % 8,37±2,18 nispi nemde gerçekleşmiştir. 21.3±4.00 ºC ortalama sıcaklık ve % 78.8±9.44 nispi nemde kuluçka döneminin 5.33±0.81 gün, birinci, ikinci, üçüncü ve dördüncü larva dönemleri sırası ile 4.00±0.89, 3.83±0.40, 4.17±0.75 ve 5.17±0.75 gün, pupa döneminin süresi 5.00±0.63 gün ve toplam larva döneminin 17.16±1.94 gün olduğu tespit edilmiştir. 21.3±4.00 ºC ortalama sıcaklık ve % 78.8±9.44 nispi nemde Coccinella septempunctata L.' nın birinci, ikinci, üçüncü ve dördüncü larva dönemlerinde tükettiği M. rosae miktarları sırası ile 20.3, 54.3, 108.2 ve 232.7 adet olarak kaydedilmiştir. Bu sonuçlara göre literatürde tespit edilen C.septempunctata L.' nın larva dönemlerinde tükettiği değişik türdeki aphid miktarları Kastamonu'da M. rosae ile yapılan bu çalışmanın sonuçlarıyla uyum göstermektedir. Bu çalışma sonucunda Coccinella septempunctata L.' nın M. rosae üzerinde birinci larva döneminden dördüncü larva dönemine kadar artan bir yırtıcı potansiyelinin olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Abstract: This study has been done in order to determine the Aphihidae family member pests' natural enemy C. septempunctata L.'s, biology and the larval stage predatory potential on Macrosiphum rosae L. For the first time with this research, M. rosae in Kastamonu region took place in literature. The reproduction of Coccinella septempunctata L. in Kastamonu region has been conducted by using storage containers of various sizes, at average temperature of 21.3±4.00 ºC and % 78.8±9.44 of relative humidity conditions. In Kastamonu region; the first flight activities of C. septempunctata L. -in third week of April in 2014- occurred at 13,63±1,93 0C temperature and relative humidity of % 8,37±2,18. At 21.3±4.00 ºC of average temperature and relative humidity of %78.8±9.44, the incubation period of 5.33±0.81 days, first, second, third and the fourth stages of larval period by order; 4.00±0.89, 3.83±0.40, 4.17±0.75 and 5.17±0.75 days, the number of days of pupal incubation period as; 5.00±0.63 days, and the total larval state as 17.16±1.94 days has been determined. At 21.3±4.00 ºC of average temperature and relative humidity of %78.8±9.44, Coccinella septempunctata L.'s consumption amount of M. rosae during the first, second, third and fourth larval stages, were recorded as 20.3, 54.3, 108.2 and 232.7 by order. According to these results, the varied amounts of Aphid consumption of Coccinella septempunctata L. during the larval stage, which has been determined in literature, is consistent with the study of M. rosae in Kastamonu region. As a conclusion of this study, it has been determined that, Coccinella septempunctata L. has an escalating predatory potential on M. rosae from the first larval stage to the fourth larval stage.