Kastamonu yöresinde bulunan (Pseudotsuga menziesii (Mirb) franco var. viridis) yetişme alanlarının bazı toprak özelliklerinin araştırılması ve bu özelliklerin fidan gelişimi üzerine etkilerinin incelenmesi
Research on the effects of some soil characteristics of douglas fir areas in Kastamonu on the seedling growth
  1. Tez No: 78125
  2. Yazar: EMRAH ÇİÇEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER AYDIN TÜRÜDÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
ÖZET Bu çalışmada, Kastamonu Orman Bölge Müdürlüğü, Cide Orman İşletme Müdürlüğü'nün değişik şefliklerinde (plan ünitelerinde) 1990-1991 yıllarında kurulan dört farklı duglas sahası ele alınmış; bu sahaların bazı toprak özellikleri ile fidanların boy gelişimleri arasındaki ilişkiler incelenmiştir. Bunun yanında, orijin seçimi, dikim şekli ve zamanı ve dikimden sonra bugüne kadar yapılan tüm bakım çalışmaları da ele alınmıştır. Dört farklı duglas sahasından, sahaları temsil edecek şekilde toplam 21 adet örnek alan alınmıştır. Arazide örnek alanlarda açılan profillerden derinlik katlarına göre toprak örnekleri alınmış, fidanların boyları ve son yılın boy artımları ölçülmüş ve örnek alanlar ile ilgili diğer tespit ve incelemler yapılmıştır. Laboratuvarda toprak örnekleri üzerinde pH, organik madde, kum, toz ve kil gibi özellikler belirlenmiştir. Belirlenen toprak özellikleri ile bu sahalardaki duglas fidanlarının boy gelişimi arasındaki ilişkiler istatistiki olarak araştırılmıştır. Bu işlemler yapılırken her duglas sahası kendi bünyesinde değerlendirilmiştir. Yapılan çalışmalar sonucunda üç araştırma sahasında (Şehdağ 73 Bölme, Aydos 21 Bölme ve Güren 189-190 Nolu Bölmeler) duglasların boy gelişimine bazı toprak özelliklerinin etkide bulunduğu istatistiki olarak belirlenmiştir. Özellikle toprak pH'sı ile fidan boy gelişimi arasında ters yönlü ve kuvvetli ilişkiler bulunmuştur. Yine yapılan çalışmalar sonucunda; Şehdağ 73 Bölme ve Güren 189-190 Nolu Bölmelerdeki sahalarda kullanılan duglas orijinlerinin, bu sahaların yetişme ortamı özelliklerine uygun seçilmediği; Şehdağ 73 Nolu Bölmedeki duglas sahası haricindeki sahalar için herhangi bir tür değişikliği raporunun hazırlanmadığı, Türkiye'de duglas konusunda yapılan çalışmaların dikkate alınmadığı ve dikimden sonra yapılması gereken bakım işlerinin de ihmal edildiği tespit edilmiştir. Anahtar Kelimler : Duglas, Orijin, Örnek Alan, Toprak Profili, pH, Yetişme Ortamı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, four different douglas fir areas established in the years of 199-1992 in the different planning units of Kastamonu, Cide Forest Enterprise were studied, and relation between seedling growth and some soil characteristic of these areas were investigated. Furthermore origin selection, planting formal, planting time and all the maintenance studies after planting were examined. 21 sample plots were taken from four different douglas fir areas. From the profiles opened in the sample plots soil samples were taken according to their depth levels. Seedling height and the increase of growing were measured. Other studies and determinations have been made. In the laboratory on the soil samples properties such as pH, organic matter, sand, silt, clay have been statistically researched. Each douglas area was evaluated within own structure. As a result of the studies done in tree douglas fir areas (Şehdağ 73, Aydos 21, Güren 189-190) it is statistically determined that some soil characteristics are effective on douglas seedling growth. There are strong and inversely proportional relations especially between soil pH and seedling growth have been found. In addition to the results of this study it has been found out that the douglas origins used in the areas Şehdağ 73 and Güren 189-190 are not chosen suitable to the locality factors. Except for the area Şehdağ 73 there is no species conservation report for douglas fir areas. It has been determined that studies on the subject douglas isn't taken in to consideration in turkey, and maintenance after planting is neglected. Key words : Douglas fir, Origin, Sample Plot, Soil Profile, pH, Site VI