Altın madeni işletmeciliğinden kaynaklanan çevresel etkilerin değerlendirilmesi
The environmental impact assessment of gold mine
  1. Tez No: 379678
  2. Yazar: MELTEM KEKEÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YAĞMUR UYSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Madencilik, tarih boyunca uygarlıkları şekillendiren temel sektörlerden biri olmuştur. Ülke ekonomisi ve ülke kalkınması açısından önemi bulunan mineralleri rasyonel bir şekilde endüstriye sağlamak için geliştirilmiş uygulamalı bilim dalıdır. Altın madenciliği, maden yataklarının aranması, projelendirilmesi, işletilmesi ve çıkarılan madenin zenginleştirilmesi ile ilgili işlemleri içerir. Çevresel etkilerin değerlendirilmesi ise bölgenin mevcut çevresel verilerinin kaydedilmesi altın madenciliği işlemleri sırasında çevresel verilerin takip edilmesi ve olası etkilerin minimize edilmesi için çeşitli önlemlerin alınması ve izleme programları ile proje sahasının takip edilmesi ile ilgili çalışmaların yürütülmesidir. Bütün canlıların ortak varlığı olan çevrenin, sürdürülebilir çevre ve sürdürülebilir kalkınma ilkeleri doğrultusunda korunmasını sağlamak herkesin görevidir. Bu görev dogrultusunda yapılan altın madenciliği işletmelerinde, hava kalitesinin korunması, su yönetiminin sağlanarak su kalitesinin korunması, toprak kalitesinin korunması, hayvan ve bitki türleri üzerinde olabilecek etkilerin azaltılması için önceden türlerin belirlenmesi ve önlemlerin alınması, kimyasalların taşınması, depolanması, kullanımı yönetiminin sağlanması, oluşacak tehlikeli ve tehlikesiz atık yönetiminin oluşturulması ile geri kazanım, geri dönüşüm veya bertarafının yönetilmesinin sağlanması, patlatma çalışmalarının patlayıcı yönetimi, taş savrulması, hava şoku risklerinin ölçümlerle desteklenerek yönetimlerinin sağlanması, gürültü ve titreşim etkenlerinin yönetiminin sağlanması en kaçınılmaz mecburiyettir. Tüm bu yönetim ve koruma çalışmalarının mevzuatta yer alan yönetmelik hükümlerince yerine getirilmelidir. Yönetmeliklerde belirtilen standartlarda ölçme, izleme ve değerlendirilmeler ile desteklenerek yönetmelik kriterleri ile karşılaştırılarak önceden alınan önlemlerle de çevresel etkilerin oluşması önlenmelidir. Bu tez çalışmasında altın madenciliği işletmeciliğinde olası çevresel etki değerlendirilmelerinin tespit edilerek alınacak önlemler ve yapılacak çalışmaların ortaya konması amaçlanmıştır. Söz konusu çalışmada altın madeni işletmeciliği çevresel etki değerlendirmesi (ÇED) açışından değerlendirilerek, hava, su, toprak kalitesi inceleme çalışmaları analizlerle desteklenerek süreçler takip edilmiştir. Kayseri sınırları içerisinde yer alan ve hâlihazırda bulunan altın madeni sahası içerisinde örnekleme alanları belirlenmiş, alınan numunelerin analizleri yapılarak etkileşim süreçleri izlenmiştir. İzleme süreci sonucunda elde edilen veriler değerlendirilmiş ve tartışılmıştır. Altın madenciliği işletmeciliğinde yerinde yapılan çalışmalarla görülmüştür ki çevresel etki değerlendirilmesi kapsamında proje başlamadan önce olası çevresel etkilerin belirlenerek alınan önlemlerle ve işletme döneminde de hassas davranılarak devam eden önlem çalışmaları ile çevresel etkilerin önlenebilecği ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Mining is one the main sector shaping the civilization throughout the history. Mining is developed applied science for providing minerals in a rational way to the industry having importance for the country's economy and development. Gold mining includes studies searching for mineral deposits, designing, operating and enrichment of the mineral extracted. Assessment of environmental impacts includes execution of studies, recording the existing environmental data, following the environmental data during the gold mining operations, taking several actions to minimize possible effects and monitoring the project site by monitoring programs. Most of the mine and minerals used as raw material in many fields of the industry, found in the composition of geological structures shaping the earth and supplied from these areas. The growing need for raw materials and technological advances in the understanding of trade in addition mining industry, mining-related activities is gradually expanding and due to that it makes necessary to run low grade of ore deposits. Designing of gold mining activities in low-grade mines, are made including heap leach enrichment method. In this way, it is observed as the optimum way of functioning. Also, in this design, minimal environmental impact is observed by the most sensitive measures. Aim of this thesis is that measures to be taken to detect potential environmental impact assessment in gold mining operations and is intended to demonstrate the work to be done. By this study, gold mining operations process, evaluated by environmental impact assessment (EIA), supported by air, water and soil quality is examination studies, is monitored. Sampling areas are selected in gold mine fields and located within the province of Kayseri and taken samples are analyzed and interaction process is monitored. At the end of the monitoring process, datas are analyzed and discussed. In-situ studies in gold mining operations has shown that environmental impacts can be avoided with before the start of project, measures taken by the determination of potential environmental impacts in order to evaluate environmental impact assessment, sensitively management of taken measures in the operation period.