Polimerik azometin bileşikleri ve geçiş metal komplekslerinin XRF ve XRD ile incelenmesi
Examination of polymeric azomethine compounds and transition metal complexes by using XRD and XRF
- Tez No: 379681
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER SÖĞÜT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Araştırmamızda, poli[TFDA Ni(II)], poli[TFDA Cu(II)], poli[TFDA Co(II)], trimer[GFDA Mn(II)], trimer[GFDA Ni(II)], dimer[FFDA Co(II)], tetramer[FFDA Mn(III)] gibi komplekslerinin karakteristik K X-ışını spektrumları incelendi. Numuneler 50 mCi şiddetinde 59.5 keV enerjili gama ışınları yayımlayan 241Am radyoaktif kaynağı ile uyarılmıştır. Numunelerden yayımlanan K X-ışınlarının sayılmasında rezülasyonu 5.96 keV'de 150 eV olan Ultra-lege dedektörü kullanılmıştır. Buna ek olarak, polimerlerin yapısal analizleri X-ışını difraksiyonu (XRD) tekniği ile yapılmıştır ve polimerlerin yüzey merkezli kübik(fcc) yapıya sahip oldukları bulunmuştur. Bulunan sonuçlar diğer araştırmacıların deneysel ve teorik değerleri ile karşılaştırmalı olarak tablo ve grafikler halinde verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In our research, X-ray spectrum of the complexes such as poli[TFDA Ni(II)], poli[TFDA Cu(II)], poli[TFDA Co(II)], trimer[GFDA Mn(II)], trimer[GFDA Ni(II)], dimer[FFDA Co(II)], tetramer[FFDA Mn(II)] were examined. The samples were excited by gamma-rays with 59.5 keV energy photons from 50 mCi 241Am radioisotope source. For counting K X-rays emitted from samples, Ultra-LEGe having a resolution of 150eV at 5.96 keV were used. In addition, structural analyses of the polymers were done by X-ray diffraction (XRD) technique and some polymeric has face-centred cubic(fcc) structure was found. The obtained results were presented in the table and graphics for comparison with the experimental and theoretical values of other researchers.