Tavlanmış mısır ilavesiyle yapılan geleneksel Kahramanmaraş tarhanasının bazı özelliklerinin belirlenmesi
Determination of some properties of the traditional Kahramanmaraş tarhana produced by adding tempered corn
- Tez No: 379686
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BAHRİ ÖZSİSLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmada karbonhidrat, yağ ve protein gibi besin maddelerince zengin olan mısırı belirli oranlarda yöresel Kahramanmaraş tarhanasına ilave edilerek hem yeni bir ürün geliştirilmesi hem de mısıra yeni bir kullanım alanı oluşturulması amaçlanmıştır. Bu amaçla geleneksel Maraş tarhanasına dövme yerine tavlanmış mısırdan % 10, % 20, % 30, % 40 ve % 50 oranlarında ilave edilmiş ve aynı şartlarda kontrol örneği olarak üretilen geleneksel Maraş tarhanası ile fiziksel, kimyasal ve duyusal analizlerle karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Bu araştırma sonucunda mısırın geleneksel Maraş tarhanasının kimyasal ve duyusal niteliklerini olumlu yönde etkilediği görülmüştür. Bu nitelikler göz önüne alındığında tarhana üretiminde kullanılacak en uygun mısır oranlarının % 10 ve % 20 olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, by adding a certain porpertion of corn which is rich in nutritional compounds, such as carbonhydrate, fat, and protein to the traditional Kahramanmaraş tarhana, also for developing a new product and creating a new use area for corn were intended. For this purpose, instead of wheat, tempered corn was added to the traditional Maras tarhana at proportions of 10 %, 20 %, 30 %, 40 % and 50 %, and it was examined, by physical, chemical and organoleptic analysis, in comparison to the traditional Maras tarhana produced as control sample under the same conditions. As a result of this research, it was observed that corn affects the chemical and organoleptic characteristics of the traditional Maraş tarhana positively. Taking these characteristics into account, it has been determined that the most suitable ratio of corn to be used in tarhana production are 10 % and 20 %.