Polipirol ve poli(3,4-etilendioksitiyofen) ile kaplanmış kumaşların elektriksel ve elektromanyetik ekranlama davranışlarının araştırılması
Investigation of electrical and electromagnetic shielding behaviors of polypyyrole and poly(3,4-ethylenedioxythiophene) coated fabrics
  1. Tez No: 379690
  2. Yazar: HİDAYET KÖSE
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SUAT ÇETİNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
İletken polimerler çok iyi elektriksel iletkenlik ve kimyasal dayanıklılık göstermesine rağmen, proses edilebilme ve mekanik özelliklerinin kötü olmasından dolayı kullanım alanları sınırlıdır. Bu sınırlamalar, kumaşların iletken polimerler ile kompozit formlarının oluşturulması ile giderilebilir ve bu sayede iletken tekstil yapılarını oluşturmak mümkündür. Mikro ve nano yapılı fonksiyonel iletken polimerik kompozitler; elektrik, optik, manyetik malzeme ve cihazların teknolojik uygulamalarında çok üstün elektriksel, elektrokimyasal ve optik özelliklerinden dolayı popüler hale gelmiştir. İletken özelliğe sahip tekstil yüzeyleri; elektromanyetik ekranlama, elektrostatik boşalma, anti statik kaplamalar, sensör, süperkapasitör vb alanlarında kullanılmaktadır. Bu çalışmada PET dokuma kumaş üzerinde seçilmiş iletken monomerler (ör; pirol ve edot) in-situ kimyasal yükseltgen polimerizasyon ve buhar fazı polimerizasyon yöntemine göre polimerleştirilerek nano boyutlarda iletken kaplamalar elde edilmiştir.Üretilen iletken polimerik kumaş kompozitlerinin, ASTM D4935 standardı esas alınarak koaksiyel tutucu metoda elektromanyetik ekranlama etkinliği değerleri belirlenmiştir. Ayrıca üretilen kompozit tekstil yüzeylerinin spektroskopik (FTIR-ATR, XPS), morfolojik (SEM), elektriksel (4-nokta iletkenlik) ve termal (TGA) karakterizasyonları gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Conducting polymers exhibit excellent electrical properties and good chemical stability however, the common usage of these materials has been restricted due to their poor processability and mechanical properties. These limitations can be overcome by making composites of textile structures with conducting polymers and it is possible to produce conductive textile structures. Micro and nano structures of functional conducting polymeric composites have received great attention due to technological applications in electrical, optical, and magnetic materials and devices. The conductive textile surfaces are used electromagnetic shielding, electrostatic discharge, anti static coatings, sesnor, supercapacitor etc. In this study, nano scale conductive coatings were obtained on PET weave fabric by polymerizing of some conductive monomers (i.e.; pyrrole and edot) according to the in-situ chemical oxidative polymerization and vapor phase polymerization methods. Electromagnetic shielding efficiency values of conductive polymeric fabric composites were determined by coaxial holding method of ASTM D 4935 standard. Spectroscopic (FTIR-ATR, XPS), morphologic (SEM), electrical (Four point probe) and thermal (TGA) characterizations of produced composite textile surfaces were performed.