X-ışınının mısır koçan kurdu sesamia nonagrioides lef. (Lepidoptera, Noctuidae )'in farklı gelişme evreleri, bazı biyokimyasal ve sitogenetik özellikleri üzerine etkisi
Effects of x-ray radiation on some biochemical and cytogenetic characteristics and different development stages of the mediterranean corn borer, sesamia nonagrioides (Lepidoptera: Noctuidae)
- Tez No: 379691
- Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ BAHADIROĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Zooloji, Biology, Zoology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
S. nonagrioides'in farklı gelişim dönemlerinde (yumurta, larva, pupa ve ergin) 0-200 Gy arasında değişen dozlarda X-ışını uygulanmıştır. Doz artışına bağlı olarak yumurtalarda embriyonik gelişim hızı azalmış ve larva çıkışı gözlenmemiştir. Larva evresinde ışınlanan bireylerde ömür uzunluğu 5-13 gün uzamış, deney larvaları 50 Gy'de %11.25 ve 200 Gy'de %0.625 oranında pupa dönemine girmiştir. Daha sonra pupalardan erginlerin uçuşu 50 Gy'de %22.22 ve 200 Gy'de ise %0.0 oranlarında kaydedilmiştir. Pupa evresinde X-ışınına maruz kalan bireylerde kelebek uçuşu 50 Gy'de %36.66, 100 Gy'de %9.16, 150 Gy'de %4.16 ve 200 Gy'de ise %0.0 arasında azalmış, ayrıca; uçuşan erginler arasında deformasyonlu bireylerin sayısı dişilerde daha ağırlıklı olmakla 50 Gy'de %81.81-200 Gy'de %100 oranında görülmüştür. 0-200 Gy arasında ışınlanan erginlerde ise yumurta verimi en fazla 37.50 ♀/total (100 Gy) azalmış, fakat ömür uzunlukları üzerinde pek etkide olmadığı saptanmıştır. Farklı dozlarda ışınlanmış larvalarda birey başına düşen toplam protein, karbohidrat ve lipit miktarı kontrolle kıyaslandığında %179.48, %22.84 ve %22.53; pupalarda %39.13, %53.28, %38.66; ve erginlerde ise dişilerde (%63.63, %67.26, %61.83) artışlar, erkeklerde (%53.48, %37.17, %44.73) azalmalar kaydedilmiştir. Ayrıca; larva, pupa ve erginlerde X-ışınının etkisiyle DNA'da komet uzunluğu %66.82, kuyruk uzunluğu %75.35 ve kuyruk momenti %82.27 (larva); pupada %68.06, %78.87 ve %86.02; ve nihai olarak erginlerde %54.03, %69.73 ve %78.85 artış sağladığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The between doses (50-200 Gy) of X-ray was applied on different stages of S. nonagrioides (egg, larvae, pupae and adult). Embryonic development in eggs decreased with increasing irradiation doses and were not observed hatch. Irradiated in the larval stage in individuals prolonged longevity 5-13 days and testing larvae has entered pupal stage at 11.25% (50 Gy) and 0.625% (200 Gy). Later, adult emergence from pupae was noted rates at 22.22% (50 Gy) and 0.0% (200 Gy). Adult emergence from irradiated pupal stage reduced between 36.66% (50 Gy) and 0.0% (200 Gy). Additionally, deformation adult emergence from irradiated pupae was observed rates 81.81% (50 Gy)-100% (200 Gy). Fecundutiy of irradiated different doses (0-200 Gy) adult reduced especially at 100 Gy (37.50 ♀/total), but adult longevity not affected. However, the rate of infertility has been more dominant among males. The total protein, carbohydrate and lipid per invidual values of irradiated different doses larvae increased 179.48%, 22.84% ve 22.53% compered with controls. The rises in value was noted 39.13%, 53.28%, 38.66% at pupae and 63.63%, 67.26%, 61.83% at female. We have determined that decreases 53.48%, 37.17%, 44.73% in males. Also, we have noted that rises comet length 66.82%, tail length 75.35% and tail moment 82.27% in larvae; 68.06%, 78.87% ve 86.02% in pupae and 54.03%, 69.73% ve 78.85% in adults at DNA from larvae, pupae and adults treated X-ray.