Çeşitli lignoselülozik maddelerden Pleurotus ostreatus mantarının kültürasyonu ve karakterizasyonu
Pleurotus ostreatus cultivation from various lignoselulosic substrates and its characterization
- Tez No: 379697
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET HAKKI ALMA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışmada, değişik lignoselülozik maddelerin Pleurotus ostreatus mantarı yetiştiriciliğinde kullanım olanaklarının araştırılması yapılmış, verimlilik ve kimyasal bileşimi üzerine etkisi incelenmiştir. Pleurotus ostreatus mantarının tohumluk miselleri kavak talaşı, Antep fıstığı kabuğu, ceviz kabuğu ve badem kabuğu ortamlarına ve bunların belirli kombinasyonlarına aşılanmıştır. Ortamlara katkı olarak nohut unu eklenmiştir. Ortamlar üzerine aşılı Pleurotus ostreatus mantarının misel gelişme süresi, mantar eldesi süresi, toplam verim, biyolojik etkinlik oranı, mantar kalite özellikleri, makro ve mikro besin elementi içeriği belirlenmiştir. Farklı ortamlarda yetiştirilen Pleurotus ostreatus mantarının, yağ asidi içeriği, mimoza kondanse tanen miktarı ve DPPH giderme aktivitesi belirlenmiştir. Çalışmanın sonucuna göre, Pleurotus ostreatus aşılı ortamlar içerisinde en hızlı misel gelişimi %100 badem kabuğu ortamından, en kısa sürede mantar eldesi ve hasat süresi %75 kavak talaşı + %25 Antep fısığı kabuğu ortamından elde edilmiştir. En yüksek toplam verim ve biyolojik etkinlik oranı, %70 kavak talaşı + %20 badem kabuğu + %10 nohut unu ortamından, en düşük toplam verim ve biyolojik etkinlik oranı %45 kavak talaşı + %45 ceviz kabuğu + %10 nohut unu ortamından elde edilmiştir. Yağ asidi içeriğinde farklılığın olmadığı sadece içeriğinin % miktarlarında farklılık gösterdiği belirlenmiştir. Pleurotus ostreatus mantarları içerisinde yağ asidi olarak en çok linoleik asit, oleik asit ve palmitik asit saptanmıştır. Ortamların kondanse tanen miktarı 7.18 ppm ile 3.93 ppm arasında olduğu belirlenmiştir. Ortamların 1,1-diphenil-2picrylhydrazil (DPPH) giderme aktivitesi de %55 ile %80 arasında belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the possibility of using different lignoselulosic substances in cultivation of Pleurotus ostreatus and to determine its effects on chemical composition and yield. The spawns of Pleurotus ostreatus were inoculated on poplar sawdust, pistachio shell, walnut shell, almond shell medias and their spesific combinations. Chickpea flour was used as an additive material. The mycelium growing time of Pleurotus ostreatus the fastest mushrooms obtaining time, total yield, biological efficiency, morphological characteristics of Pleurotus ostreatus which was inoculated on the media and macro and micro nutrient contents were determined. The content of fatty acid, the amount of condensed tannins and DPPH scavening activity were determined. According to the results, the fastest mycelium growing time was obtained from 100% almond shell, the fastest mushroom obtaining time was obtained from 75% poplar sawdust + 25% pistachio shell inoculated with Pleurotus ostreatus. On the other hand, the highest total yield and biological efficiency were for 70% poplar sawdust + 20% almond shell + 10% chickpea flour and the lowest total yield, and biological efficiency were obtained from 50% poplar sawdust + 50% walnut shell. There were no differences amongst the growing media studied here in the content of fatty acids but it was determined that there was difference in the percentage value of the fatty acid content. The fatty acids, e.g., linoleic, oleic and palmitic, were most commonly found in Pleurotus ostreatus mushrooms. The amount of condensed tannins was determined to be between 7.18 ppm and 3.93 ppm. The amount of 1,1-diphenil-2picrylhydrazil (DPPH) scavening activity was between 55% and 80%.