Kronik alkolik hastalarda diz çevresi kaslarının izokinetik ve elektrofizyolojik incelenmesi
  1. Tez No: 37970
  2. Yazar: METİN KARATAŞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. VESİLE SEPİCİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
69 ÖZET Etanolun iskelet kası üzerine etkilerini araştırmak üzere“hasta grubu”olarak 50 kronik alkolik“kontrol grubu”olarak 45 sağlıklı gönüllü çalışmaya dahil edildi. Hasta grubunun klinik, biyokimyasal ve elektrofızyolojik incelemesi yapılırken, hem hasta hemde kontrol grubunun diz çevresi kaslarının izokinetik analizi yapıldı. İzokinetik verilerin klinik, elektrofızyolojik ve biyokimyasal parametrelerle değişiminin incelenmesi, kontrol grubuna ait izokinetik verilerle karşılaştırılması ve alkolizme bağlı iskelet kası etkileniminin kantifiye edilmesi amaçlandı. Elde edilen sonuçlar CK aktivitesi dışındaki hiçbir biyokimyasal parametre ile izokinetik veriler arasında ilişki olmadığını ortaya koydu. Serum CK aktivitesinin izokinetik kas güçleri ile ters ilişkisi olduğu izlendi. Kronik alkolik hastaların diz çevresi kas güçleri kontrol grubuna göre anlamlı düzeyde düşük bulundu. Nörolojik muayene bulgularına göre semptomatik olan vakalarda ve elektrofizyolojik incelemede myopatik patern izlenen olgularda kas gücü defisitinin daha da belirgin olduğu saptandı, izokinetik testte açısal hızdaki artışla birlikte alkolik gruba ait kas gücü defisitinin arttığı ortaya konulan bir diğer ilişki idi. Yaş ve alkol kullanma süresi arttıkça izokinetik kas gücünün azaldığı gözlendi. Malnütrisyon düşündüren bulguları taşıyan vakalar özellikle EMG'de myopatik patern izlenen hasta grubunda yer alırken diğer semptomatik olgularda malnütrisyon bulgusu saptanamadı. Bu nedenle nutrisyonel faktörlerin daha çok mevcut kassal patolojiyi potansiyalize eden bir faktör olduğu düşünüldü. Kantifiye izokinetik test sistemlerinin rutin klinik muayene ile saptanamayan hafif etkilenmiş subklinik vakaların belirlenmesinde ve hastaların takibinde klinisyene yardımcı bir yöntem olabileceğine, karar verildi.
Özet (Çeviri)
70 SUMMARY in order to determine the effect of ethanol on skeletal muscle, 50 chronic alcoholics as“patient group”and 45 healthy volunteers as“control group”were studied. Clinical, biochemical and electrophysiological analysis were performed in patient group. Isokinetic analysis of knee muscles were performed in both groups. The aims of this study were; to investigate the relationship between the isokinetic parameters and the clinical, biochemical and electrophysiological- parameters, to compare the isokinetic test results of patient and control group, and to quantify the effect of alcohol on muscle strength. The results indicated that there was no relationship between isokinetic and biochemical parameters, except serum CK activity. Serum CK activity was negatively correlated with isokinetic muscle strength, in chronic alcoholic patients the avarage knee muscle strength was significantly lower than controls. The muscle strength deficit was more prominent in symptomatic patients and patients that show myopathic pattern in EMG. The increasing strength deficit at higher angular velocities in alcoholic group was another prominent feature. There was an inverse correlation between age, total alcohol consumption period and muscle strength. Most of the patients having malnutrition signs also showed myopathic pattern in EMG, but the other symptomatik patients didn't have nutritional deficiency. For that reason, it was suggested that nutritional factors may potential ize the existing muscle pathology. it was concluded that the quantitative isokinetic test systems can help to distinguish subclinic or mildly effected patients, and to follow up prognosis.