Kronik viral hepatitlerde ve alkolik karaciğer hastalığında antioksidan enzim ve esansiyel element düzeyleri
  1. Tez No: 88561
  2. Yazar: CEMAL NURİ ERÇİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
ÖZET Kronik viral hepatitler patogenezi tam olarak ortaya konamamış hastalıklardır. Patogenezde suçlanan faktörlerden biri de oksidatif strestir. Alkolik karaciğer hastalıklarında da aynı şekilde oksidatif stres aracılığıyla vücutta hasar oluşmaktadır. Her iki hastalık grubunda da vücudun bu duruma cevabı antioksidan sistemin aktive olmasıdır. Antioksidan sistemin en önemli unsurları birer metalloenzim olan antioksidan enzimlerdir. Bu çalışmada hepatit B virusu (HBV) ve hepatit C virusuna (HCV) bağlı kronik hepatitli hastalarda ve alkolik karaciğer hastalarında esansiyel elmentlerden bakır, çinko, mangan, selenyum ve demir ile yapısmda yer aldıkları antoksidan enzimlerden süperoksid dismutaz ve glutatyon peroksidaz düzeyleri araştırılmıştır. Kronik HBV'li 13, kronik HCV'li 13, alkolik karaciğer hastalığı olan 13 hasta ile sağlıklı 20 kişi kontrol grubu olarak çalışmaya alındı. Bütün hastalardan ve kontrol grubundan alınan kanlarda esansiyel elementler ve antioksidan enzimlerin kan ve eritrosit düzeyleri tayin edildi. Antioksidan enzim düzeyleri alkolik karaciğer hastalığı ve kronik viral hepatit grubunda serbest oksijen radikallerini etkisiz hale getirecek şekilde düşük olarak bulundu. Buna karşılık antioksidan enzimlerin yapısında yer alan esansiyel elementlerin düzeyleri diyet ve diğer faktörlerin etkisi ile bazen ilgili enzimlerin düzeyleri ile paralel bulunmadı. Sonuç olarak; bu çalışmada gerek kronik viral hepatitlerde, gerekse alkolik karaciğer hastalığında patogenezde suçlanan faktörlerden biri olan oksidatif strese cevap olarak, antioksidan enzimlerin aktivitesinin artışı gözlenmiştir. Önemli bir diğer sonuç ise, alkolik ve non-alkolik gruplar arasında antioksidan cevabın şiddeti açısından anlamlı bir fark olmamasıdır. DOKÜMANTASYON 40
Özet (Çeviri)
SUMMARY The pathogenesis of chronic viral hepatitis still remains unclear. One of the factors responsible for the pathogenesis is oxidative stress. Alcohol may also cause oxidative stress in alcoholic liver disease. The metabolic response of the body to hepatic injury resulting from oxidative stress is the activation of antioxidant system. The most important part of this system is antioxidant enzymes. In this study, we investigated the levels of the antioxidant enzymes (superoxide dismutase and glutathione peroxidase) and essential elements (copper, zinc, manganese, selenium and iron), which take part in these antioxidant enzymes, in patients with chronic hepatitis B and C virus infections and alcoholic liver disease. Thirteen patients with chronic hepatitis B virus infection, thirteen patients with chronic hepatitis C virus infection, thirteen patients with alcoholic liver disease and twenty healthy subjects were enrolled in the study. The levels of the antioxidant enzymes and essential elements were measured both in the blood and erytrocytes. The levels of the antioxidant enzymes in patients with chronic viral hepatitis and alcoholic liver disease were found to be low, suggesting the activation of the antioksidant system against oxidative stress. But the levels of the essential elements were not concordant with the antioxidant enzymes, possibly due to the nutritional and other factors affecting the metabolism. In conclusion, we observed that the antioxidant system is activated against the oxidative stress, which is one of the factors responsible for the pathogenesis of both chronic viral hepatitis and alcoholic liver disease. Furthermore, we found no difference between the alcoholic and non-alcoholic groups for the antioxidant system activation. 41