Azo grubu içeren yeni schiff bazı ligandları ve metal komplekslerinin sentezi ve karakterizasyonu
Azo group including new schiff base ligands and metal complexes synthesis and characterization
  1. Tez No: 379703
  2. Yazar: MESUT İKİZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESİN İSPİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Çeşitli kullanım alanına sahip hem endüstriyel uygulamalar hem de bilimsel (özellikle koordinasyon kimyası) açından önemli olan yeni azo-azometin bileşikleri ve metal kompleksleri sentezlenmiştir. Elde edilen azo kromofor grubu içeren çeşitli kullanım alanlarına sahip azometin bileşiklerinin yapıları karakterize edilmiştir. Bu amaçla spektral ve analitik metotlar kullanılmıştır. Bu çalışmada ilk olarak amin grubu ve daha sonra bu amin grubuna karbonil gurupları içeren çeşitli aldehitler katılmasıyla schiff bazları sentezlenmiştir. Sentezlenen bu schiff bazlarına da 1. seri geçiş metallerinden bazıları bağlanarak farklı kompleksler oluşturulmuştur. Aromatik amin bileşiği olan 4-bromanilin salisilaldehit ile 0°C'nin altında diazolanarak 5-[(E)-(4-bromfenil)diazenil]-2-hidroksibenzaldehit oluşturulmuştur. 5-[(E)-(4-bromfenil)diazenil]-2-hidroksibenzaldehit anilin(L1) ve 4-etilanilin(L2) ile kenetleme mekanizmaları sonucunda schiff bazı ligandları elde edilmiştir. Kenetleme reaksiyonu sonucunda sentezlenen ligandlar ve bazı geçiş metal iyonları [Ni(II), Co(II), Cu(II), Fe(III) ve Zn(II)] ile metal ligant oranı 1:2 olacak şekilde metal kompleksleri sentezlenmiştir. Sentezi yapılacak azo grubu içeren ligantların ve metal komplekslerinin çeşitli analitik ve spektroskopik metotlar yardımıyla yapıları karakterize edilmiştir. Ayrıca oluşturulan kristaller de maddelerin kristal yapı analizi yardımıyla yapılarının karakterize edilebilmesini sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
Both industrial and scientific applications with different applications (particularly the coordination chemistry) compounds which are important for new azo-azomethine and metal complexes have been synthesized. Containing the resulting azo chromophoric group was characterized the structure of the compounds of the azomethine with various uses. For this purpose, spectral and analytical methods were used. In this study, first the amine group and then by introducing various aldehyde Schiff bases with the amino group to the carbonyl groups was synthesized. Different complexes connecting various metals synthesized these Schiff bases are formed. The aromatic amine compound with 4-bromoaniline salicylaldehyde 0 ° C under diazotization made 5 - [(E) - (4-bromophenyl) diazenil] -2-hydroxybenzaldehyde was formed. 5 - [(E) - (4-bromo-phenyl) diazenyl] -2-hydroxy benzaldehyde aniline (L1) and 4-ethylaniline (L2) of the clamping mechanism with Schiff base ligands were obtained. Synthesized result Coupling of ligands and some transition metal ions [Ni (II), Co (II), Cu (II), Fe (III) and Zn (II)] with metal-ligand ratio of 1:2 metal complexes were synthesized. A variety of analytical and spectroscopic methods for the synthesis of the ligand structure with the help of the group of azo metal complexes have been made and characterized. It also provides an opportunity to form crystalline structures are characterized with the help of crystal structure analysis of substances.