Sımulatıng future urban growth ın the cıty of Bursa, Turkey usıng sleuth model
Bursa kentinin gelecekteki kent büyümesinin sleuth modeli yardimiyla simülasyonu
- Tez No: 379704
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAKAN OĞUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik ve Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Son yarım yüzyılda, arazi kullanımı değişimi modelleri arazi kullanımı dinamiklerinin sebeplerini, mekanizmasını ve sonuçlarını anlamamızda önemli rol oynadı. Bu modeller arazi kullanım politikalarını keşfetmek ve değerlendirmek için bir fırsat sunmuş ve alternatif planların gözümüzde canlandırmamıza yardımcı olmuştur. Bu alan kullanım modellerinin başarısı yüksek çözünürlüklü uydu görüntülerinin varlığı ve artan hesaplama hızı ile doğrudan ilgilidir. SLEUTH bir hücresel otomata modeli olup son 15 yılda dünya çapında birçok şehirde alan kullanım değişiminin simülasyonunda kullanılmıştır. Bursa Türkiye'nin en büyük kentlerinden biri olduğu için çalışma alanı olarak seçilmiştir. Kent ekonomik, turistik ve sosyal imkânlardan dolayı son 30 yılda hızlı bir büyüme göstermiştir. Bu çalışmanın ana amacı daha iyi kent yönetimi kentin gelecekteki büyümesinin ve alan kullanım değişiminin tahmin edilmesi ve bunun kentin daha iyi gelişmesinde temel oluşturmasıdır. Bu çalışmada SLEUTH modeli kullanılmış ve geçmişe ait uydu görüntülerinden elde edilmiş veriler ile kalibre edilmiştir. Kent büyümesini 2011 den 2040 yılına kadar simüle etmek için model çok kaynaklı coğrafi bilgi sistemi ve uzaktan algılama verisinden yararlanmıştır. 2011 den 2040 a kadar ki büyümeyi tahmin etmek için iki farklı senaryo dizayn edilmiştir. Çalışmanın sonucunda kent alanı mevcut büyüme senaryosunda yaklaşık 29000 ha ve planlı büyüme senaryosunda ise yaklaşık 14000 ha`lık bir büyüme gerçekleştirmiştir. Diğer yandan, en dramatik değişim ise yaklaşık olarak 29000 ha (mevcut büyüme) ve 24000 ha (planlı büyüme) ile çayır/mera alanında meydana gelmiştir. En az değişim ise orman alanında bulunmuştur. Tarım alanı ise diğer yarı doğal sınıfların aksine 6000 ha mevcut büyüme senaryosunda ve 12000 ha planlı büyüme senaryosunda arttığı görülmüştür. Sonuçlar göstermiştir ki kent planları açısından SLEUTH kent yöneticileri için makul çıktılar sunabilmektedir.
Özet (Çeviri)
In the last few decades, land use change models have played an important role in understanding the causes, mechanisms and consequences of land use dynamics. The models have provided an opportunity to explore and evaluate land use policies, and have helped to visualize alternative futures. The success of these land use models is directly related to the availability of high resolution satellite images, with better precision and accuracy, and to the availability of increased computational power. SLEUTH is one such Cellular Automaton model that has been successfully applied worldwide over the last 15 years to simulate land use change. City of Bursa has been chosen as the study area since the city is one of the largest cities in Turkey. The city has witnessed rapid growth in the last three decades, mostly because of its tourist attractions, economic and social attractions The main objective of this study is to predict future urban growth and land use change dynamics of the city so that it would provide a basis for better urban management. SLEUTH model was used in this study and calibrated with historical data derived from a time series of satellite images. The model was coupled with multi-source GIS (Geographic Information Systems) and RS (Remote Sensing) data to simulate urban growth of the city from 2011 to 2040. Two different scenarios were designed to predict the urban development from 2011 to 2040. The results of the study show that urban area has increased 29000 ha and 14000 ha from 2011 to2 040 in current trends scenario and managed growth scenario respectively. On the other hand, the most dramatic change occurred in grassland with a loss of 29000 ha in currents trends scenario and a loss of 24000 ha in managed growth scenario approximately. Forest land was predicted to have the least change between 2011 and 2040 in both scenarios. Agricultural land, however, was found to be the only semi-natural class with a gain of 6000 ha and 12000 ha in current trends and managed growth scenarios respectively. Results also indicate that SLEUTH is able to offer reasonable outcomes to government policy makers in terms of urban plans.