Türkiye orta ve büyük ölçekli mobilya endüstrisi işletmelerinde stratejik yönetim
Strategic management in Turkish middle and large sized furniture industry enterprises
- Tez No: 379707
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN SERİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ağaç İşleri, Ormancılık ve Orman Mühendisliği, İşletme, Wood Products, Forestry and Forest Engineering, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Günümüzde önemini giderek artıran küreselleşme ve rekabet olguları, önceleri sadece askeri alanda mevcut olan strateji oluşturmayı, işletmeler için bir zorunluluk haline getirmiştir. Özellikle 20. yüzyılın sonlarına damgasını vuran bilgi çağı ile rekabete dayalı üstünlük sağlayan klasik varsayımların yerini yeni yaklaşımlar almaktadır. Bu bağlamda, işletme ile çevresi arasındaki ilişkilerin düzenlenmesini öngören stratejik yönetim yaklaşımı, işletmelere sürdürülebilir rekabet üstünlüğü sağlayacak bir yönetim uygulaması olarak değerlendirilmektedir. Dünyada mobilya üretimi 2012 verilerine göre 450 milyar dolardır. Bu üretimin 314 milyarlık bölümü uluslararası ticarete konu olmaktadır. Türkiye mobilya endüstrisinin global düzeyde üretim, ihracat ve ithalat yüzdeleri ise sırasıyla %1, %1 ve %0,5'dir. 2011 verilerine göre, sektördeki işyeri sayısı 35858, çalışan sayısı ise 174915 olarak görülmektedir. Bu çalışmada orta ve büyük ölçekli mobilya işletmelerinde stratejik yönetim modelinin uygulanma düzeyi, stratejik yönetim faaliyetlerinin neler olduğu, stratejik planlamanın yapılıp yapılmadığı, stratejik yönetim sürecinin ne şekilde işlediği, stratejik kararların işletmede hangi organizasyonel düzeyde alındığı araştırılmış, orta ve büyük ölçekli mobilya işletmelerinin stratejik yönetime bakış açıları ve stratejik yönetim sorunları ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Globalization and competition facts that increase their importance at the present time have made strategy formation, was in existence at military, imperative. Particularly with information age that hit headlines to the end of 20th century, new approaches supersede classical approaches that provide competitive advantage. In this context, strategic management approach that foresee setting up relations between business and its environment is seen as a management practice that provide sustainable competitive advantage to businesses. According to 2012 data, furniture manufacturing at the world is $450 bio. $314 bio of this manufacturing is mentioned to international trade. At the global level, Turkish furniture industry's production, export and import percentages are 1%, 1% and 0,5%, respectively. According to 2011 data, the number of establishments and the number of employees are seen as 35858 and 174915, respectively. In this study, the implementation level of strategic management model, what the strategic management activities are, whether strategic planning is made or not, how strategic management process is performed, in which organizational level strategic decisions are taken, the viewpoints of middle and large sized furniture enterprises to strategic management and their strategic management problems have been revealed.