Pvr lokusu içeren biberlerde patates y virüs (Potato virus Y, pvy) reaksiyonlarının araştırılması
Investigation for reactions of peppers with pvr loci to Potato virus Y (pvy)
  1. Tez No: 379706
  2. Yazar: KERİM KARATAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİHAL BUZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
Bu çalışmada, baharat yapımına uygun aday 43 kırmızı biber hattının Patates Y virüsü (PVY)'ün (0), (0,1), ve (0,1,2) patotiplerine reaksiyonları araştırılmıştır. PVY'nün, LYE84 (0), CAA16 (0,1) ve SON41P (0,1,2) izolatları Nicotiana tabacum L.“ Samsun ”tütün çeşidi üzerinde çoğaltılmış ve virüsün varlığı PVY poliklonal antiserum kullanılarak DAS-ELISA testi ile doğrulanmıştır. Daha sonra patotiplerin pvr lokusuyla ilişkileri Yolo Wonder, Yolo Y, Florida VR2 ve W4 biber genotiplerinde biyolojik ve serolojik olarak kontrol edilmiştir. Denemeye alınan kırmızıbiber hatlarına, PVY patotipleri mekanik olarak inokule edilmiştir. Biber hatlarında PVY patotiplerinin çoğalması ve yayılması, pozitif kontrollerde ilk simptomları takiben DAS-ELISA testiyle üç hafta süreyle izlenmiştir. PVY (0) patotipi, bitki yapraklarında mozaik, PVY (0,1) patotipi, yaprak yüzeyinde deformasyon, yapraklarda içe kıvrılma, bitki gövdesinde şekil bozukluğu ve meyvede şeritler halinde renk açılması simptomları oluşturmuştur. PVY (0,1,2) patotipi, yaprak damarı çevresinde nekrozlar oluşturmuş ve yapraklar dökülmüştür. Üç kırmızıbiber hattında PVY patotiplerinden kaynaklı simptom meydana gelmemiştir. Serolojik testlerden alınan sonuçlara göre, bu üç hattın, PVY'nün üç patotipine dayanıklı aday hatlar olduğunu söylemek mümkün olmaktadır.
Özet (Çeviri)
Reactions of 43 red pepper lines to PVY pathotypes, (0), (0,1), (0,1,2) were investigated in this study. PVY isolates LYE84, CAA16 and SON41P which are actually PVY pathotypes (0), (0,1) and (0,1,2) subsequently were multiplied in Nicotiana tabacum L.“Samsun”and the virus presence was confirmed ELISA tests. The relationship between pathotypes and pvr loci was biologically and serologically checked onto Yolo Wonder, Yolo Y, Florida VR2 and W4 pepper genotypes. PVY pathotypes were mechanically inoculated into red pepper lines. The virus multiplicaion and spread regarding three pathotypes were tested by DAS-ELISA for three weeks after first symptom appearance in positive controls. PVY (0) caused leaf mosaic while PVY (0,1) induced deformation on leaf surface, downward leaf rolling, stem deformation and elongated color deformation on fruits. PVY (0,1,2) caused necrosis along the veins and defoliation atterwards. Three lines did not have any symptoms due to virus infection. They were accepted as resistant candidates to three of