Ürün ekolojisi: Mobilya oluşum ve kullanımında kapalı ortam hava kalitesinin incelenmesi
Product ecology: An analysis of indoor air quality in the use and creation of furniture
  1. Tez No: 268150
  2. Yazar: İBRAHİM AYDIN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAMZA ÇINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Teknik Eğitim, Technical Education
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mobilya ve Dekorasyon Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Türkiye'de mobilya endüstrisi, 1990'lı yıllardan itibaren orta ve büyük ölçekli işletmelerin katılımlarıyla ülke imalat sanayisi içerisinde %3'lük üretim katkısı ile önemli bir yere sahiptir. Mobilya ürünü; kullanım kolaylığı, konfor ve estetik boyutları ile bütün mekânlarda insan yaşam kalitesini hem fiziksel hem de psikolojik olarak direkt etki edebilmektedir. Mobilya ürününün hammadde edinimi, üretim, kullanım ve kullanım sonrası süreçlerini de kapsayan ürün yaşam döngüsü irdelendiğinde kimyasal içerikli maddelerin kullanılması ile açığa çıkan zararlı atıklar doğrudan veya dolaylı olarak insan yaşamını ve eko sistemi olumsuz yönde etkileyebilmektedir.Birleşmiş Millet İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi'ne göre ?Herkes, yaşama, özgürlük ve güvenlik hakkına sahiptir? ve Türkiye Cumhuriyeti Anayasa'sı Madde 56 ?Herkes, sağlıklı ve dengeli bir çevrede yaşama hakkına sahiptir? ibareleri ile bireyin yaşam hakkı güvence altına alınmıştır. Bireyin yaşama hakkını kullanabilmesi sağlıklı bir çevrenin oluşumu ile başlamaktadır. Bu amaç doğrultusunda, bu tez; konutta kullanılan mobilya ve donatı elemanlarının ne tür malzemelerden oluştuğunu ve mobilya ürün yaşam döngüsünde açığa çıkan gazların tespitini amaç edinmiştir. Araştırma sonuçlarına göre, konutlarda farklı türlerde malzemelerin kullanıldığı tespit edilmiştir. Mobilya oluşum ve kullanımında yapılan gaz ölçüm (toplam 21 gaz) sonuçlarına göre ise, standart limit değerlere en uzak ppm değerleri, üstyüzey işlemleri ve presleme atelyelerinde tespit edilmiş, en düşük ppm değerler ise okul ve konutlarda belirlenmiştir.Anahtar Kelimeler : Mobilya, kapalı alan hava kalitesi, ürün yaşam döngüsü
Özet (Çeviri)
Furniture industry in Turkey since the 1990s with the participation of medium and large-scale enterprises in manufacturing industry in the country with 3% contribution to production has an important place. Furniture with ease of use, comfort and aesthetic dimensions can directly affect to the quality of human life in all parts of spaces both physical and psychological aspects. In the analysis of furniture for acquisition of raw materials, manufacturing, use and after use, including the process of product life cycle; the use of chemical contented materials and volatile organic compounds directly or indirectly affect the human life and eco system.According to the Universal Declaration of Human Rights,“Everyone has the right to life, liberty and security of person”and the Constitution of Turkey, article 56;“Everyone has the right to live a healthy and balanced environment is the phrase”, the rights of human life were secured. The use of the human rights begins with the formation of a healthy environment. From this perspective, this thesis aims to analyze the creation of furniture and housing elements in houses and gas emission in the life circle of furniture. According to the research result, different usage of materials ranging from wood to plastic was found. According to the determination of gas emission (21 gases) in the production and use of furniture, the farthest values to the standard ppm values were found in varnishing and pressing workshops while the nearest values were found in schools and houses.Key Words : Furniture, indoor air quality, product life cycle