Dayanıklı 3^K faktöriyel tasarımlar
Robust 3^K factorial designs
- Tez No: 1017613
- Danışmanlar: PROF. DR. BİRDAL ŞENOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İstatistik Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, 3^k faktöriyel tasarımlarda hata terimlerinin dağılımının Kumaraswamy Weibull (KumW) ve Çarpık Normal (Skew Normal – SN) olduğu varsayılarak model parametrelerinin dayanıklı tahmin edicileri Tiku (1967) tarafından önerilen uyarlanmış en çok olabilirlik (modified maximum likelihood – MML) yöntemi kullanılarak elde edilmiş ve bu tahmin edicilere dayalı test istatistikleri önerilmiştir. MML tahmin edicileri asimptotik olarak en çok olabilirlik (maximum likelihood – ML) tahmin edicilerine denktir. Bir başka deyişle, MML tahmin edicileri düzgünlük koşulları altında asimptotik olarak yansız ve etkindir. MML yönteminde veri setindeki aykırı değerlere küçük ağırlıklar verildiğinden, bu tahmin ediciler aykırı değerlere karşı daha dayanıklıdır. Ayrıca, ML tahmin edicilerinden farklı olarak, MML tahmin edicileri kapalı formda elde edilir. Bu özellik, ML yönteminde sıklıkla kullanılan iteratif çözüm yöntemlerinde karşılaşılan problemlerin (yanlış köke yakınsama, hiç yakınsamama, birden fazla köke yakınsama) önüne geçilmesini sağlar. Elde edilen tahmin ediciler ve bu tahmin edicilere dayalı test istatistiklerinin performansları sırasıyla normal teoriye dayalı tahmin ediciler ve test istatistikleri ile Monte Carlo simülasyonu yardımıyla karşılaştırılmıştır. Monte Carlo simülasyon sonuçları, MML tahmin edicilerine dayalı test istatistiklerinin klasik test istatistiklerinden daha etkin ve daha dayanıklı olduğunu göstermiştir. Ayrıca, önerilen test istatistiklerinin performansı yapay olarak üretilmiş bir veri seti üzerinde incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, robust estimators of model parameters are obtained using the modified maximum likelihood (MML) method proposed by Tiku (1967), under the assumption that the error terms in 3^k factorial designs follow Kumaraswamy Weibull (KumW) and Skew Normal (SN) distributions, and test statistics based on these estimators are proposed. MML estimators are asymptotically equivalent to maximum likelihood (ML) estimators. In other words, MML estimators are asymptotically unbiased and efficient under regularity conditions. Since smaller weights are assigned to outliers in the data set within the MML method, these estimators are more robust against outliers. Furthermore, unlike ML estimators, MML estimators are obtained in closed form. This property prevents the problems commonly encountered in iterative solution methods frequently employed in the ML approach (convergence to the wrong root, non-convergence of iterations, convergence to multiple roots). The performance of the obtained estimators and the test statistics based on these estimators are compared, respectively, with those of normal theory–based estimators and test statistics via Monte Carlo simulation. The Monte Carlo simulation results demonstrated that the test statistics based on MML estimators are more efficient and more robust than the classical test statistics. In addition, the performance of the proposed test statistics is examined on a simulated dataset.