Spirulina platensis'in domateste bakteriyel solgunluk hastalığının biyolojik mücadelesinde kullanım olanakları
Potential use of spirulina platensis on biological control of bacterial wilt's of tomato
  1. Tez No: 379759
  2. Yazar: CAN YUDUM YİĞENOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OYA IŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu yüksek lisans çalışmasında, domateste bakteriyel solgunluk hastalığına neden olan Clavibacter michiganensis subsp. michiganensis'in biyolojik mücadelesinde Spirulina platensis'in etkisi araştırılmıştır. Çalışmada ticari olarak satın alınan Spirulina sp. ile bir ön deneme ve Su Ürünleri Fakültesinde üretilen yaş Spirulina platensis ile iki cam sera denemesi yapılmıştır. Spirulina platensis'in hastalığa, bitki kuru ağırlığına ve yapraktaki toplam klorofil miktarına etkisi araştırılmıştır. Ön denemede toprağa Spirulina sp.,eklenmesi, Clavibacter michiganensis subsp. michiganensis'in neden olduğu domateste bakteriyel solgunluk hastalığını %28.12 oranında baskılamıştır. Birinci ve ikinci denemede toprağa Spirulina platensis eklenmesi hastalık çıkışını sırasıyla %88 ve %81 oranında engellemiştir. Toprağa Spirulina platensis eklenmesi, hasta bitkilerin kuru ağırlığında %41, %88 ve %68 oranında artışa neden olurken sağlıklı bitkilerdeki kuru madde miktarını %26, %20 ve %21 oranında artırmıştır. Toprağa Spirulina platensis eklenmesi hasta bitkilerin klorofil miktarını %20, sağlıklı bitkilerin klorofil miktarını %23 oranında artırmıştır. Toprağa Spirulina platensis gübrelemesinin yapılması hem hastalığı baskılamış hem de kuru madde miktarı ile yapraktaki klorofil miktarında artışa sebep olmuştur. Bu uygulama geleneksel ve organik domates üretiminde, bakteriyel solgunluk hastalığının mücadelesinde yeni bir yaklaşım olarak değerlendirilebilir. Spirulina üretim maliyetinin minimum düzeye indirilmesi çalışmaları ile birlikte sera ya da tarla denemeleri ile uygulama yaygınlaşacaktır.
Özet (Çeviri)
In this master thesis, the effect of potential use of Spirulina platensis as biological control agent against to bacterial wilt disease of tomato caused by the bacterium Clavibacter michiganensis subsp. michiganensis. Preliminary study was conducted by using Spirulina sp. purchased from the market and two individual experiments was carried out in greenhouse conditions with freshly harvested Spirulina platensis in the Faculty of Fisheries. The effect of Spirulina platensis on disease development, plant dry weight and total chlorophyll content of leaves was investigated. In the preliminary trial, in the soil treated with Spirulina sp. was suppressed the bacterial wilt's of tomato caused by Clavibacter michiganensis subsp. michiganensis by 28.12%. In the first and second experiments with Spirulina platensis, the disease incidence was inhibited by 88% and 81%, respectively. In Spirulina platensis treated soil, while the dry weight of diseased plants advanced at the ratios of 41%, 88% and 68%, amount of the dry matter in healthy plants was increased by 26%, 20% and 21%. The chlorophyll content in diseased and healthy plants was raised by 20% and 23%, respectively. Biofertilization of the soil by Spirulina platensis has increased the plant dry weight, chlorophyll content of the leaves and suppressed the disease development. This treatment can be considered as a new approach for bacterial wilt disease management in traditional and organic tomato farming. Spirulina applications with the minimized cost of production studies and applications of greenhouse or field trials will be widespread.