Piramit maden hatay krom işletmesindeki iş güvenliği uygulamaları, risk değerlendirmesi ve acil durum planları
Occupational safety applications, risk assessment and emergency plans in piramit maden hatay chrome mine
  1. Tez No: 379760
  2. Yazar: MUSTAFA TOSUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET MAHMUT KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
İş sağlığı ve iş güvenliği çalışmalarının amacı, iş kazalarından çalışanları koruma ve daha sağlıklı bir ortamda çalışmalarını sağlamanın yanı sıra risklerin öngörülmesi, değerlendirilmesi ve bu riskleri tamamen ortadan kaldırabilmek ya da zararlarını en aza indirebilmektir. Risklerin değerlendirilmesi; işletme dahilinde tüm faaliyetlerinde, ekipman kullanımının sağlık ve güvenlik üzerindeki etkilerinin sistematik olarak incelenmesini içerir. Bu çalışmada, Piramit Maden Hatay Krom İşletmesindeki iş sağlığı ve güvenliği uygulamalarına yer verilmiş olup olası riskler değerlendirilmiştir ve işletme için acil eylem planı yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the occupational health and studies is generally toassessand eliminate risksaud in turn to minimize their damages in order to provide better conditions to workers. Risks evaluation covers examining the effects of equipment usages on heath and safety the whole organization. In this study, occupational health and safety applications have been presented and risk assessment has been done in Piramit Maden Hatay Chrome Mine.