Matematik öğretmeni adaylarının geometrik kavramlara ilişkin kavram yanılgılarının veya hatalarının dijital kavram haritaları ile giderilmesi
The correction of mathematics teacher candidates misconceptions or errors on geometric concepts with digital concept maps
- Tez No: 638119
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURÇİN GÖKKURT ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bartın Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 277
Özet
Bu araştırmanın amacı matematik öğretmeni adaylarının geometrik kavramlara ilişkin kavram yanılgılarının veya hatalarının dijital kavram haritaları ile giderilmesidir. Bu araştırma 2018-2019 eğitim öğretim yılında bir devlet üniversitesinin son sınıfında eğitim gören 30 matematik öğretmeni adayıyla yürütülmüştür. Araştırmada nitel yaklaşıma dayalı eylem araştırması yöntemi kullanılmıştır. Araştırma kapsamında 11 haftalık eylem planı hazırlanıp uygulanmıştır. Esas uygulamaya geçilmeden önce iki boyutlu geometrik şekiller konusunda yer alan geometrik kavramlarla ilgili olarak pilot çalışma yürütülmüştür. Esas uygulamada ise veri toplama araçları olarak ön görüşme formları, son görüşme formları ve uygulanan dijital kavram haritaları hakkında öğretmen adaylarının görüşlerini alabilmek amacıyla sekiz açık uçlu sorudan oluşan görüşme formu hazırlanmıştır. Verilerin analizinde nitel veri analiz teknikleri kullanılmıştır. Araştırma sonucunda, temel geometrik kavramlarla ilgili ön görüşme formunda öğretmen adaylarının daha fazla yanıldıkları ve hata yaptıkları tespit edilmiştir. Son görüşme formunda ise öğretmen adaylarının çoğu hatalarını düzelttiği Tam Doğru ve Doğru kodlarında artış olduğu görülmüştür. İki boyutlu geometrik şekillerle ilgili öğretmen adaylarının özellikle dörtgenlerin tanımı ve dörtgenler arasındaki hiyerarşik sıralamada hata yaptıkları ve kavram yanılgısına düştükleri görülmüştür. Son görüşme formunda katılımcıların çoğu dörtgen tanımlarını doğru ve eksiksiz biçimde yaptıkları ayrıca bunlar arasındaki hiyerarşik sıralamayı doğru biçimde ifade ettikleri göze çarpmaktadır. Üç boyutlu geometrik cisimler konusunda katılımcıların silindir, koni, piramit, prizma gibi geometrik cisimleri kısıtlı bir algılayışla ele aldıkları ve kavram yanılgısına düştükleri tespit edilmiştir. Son görüşme formunda katılımcıların hatalarını düzelttikleri ve genel olarak Tam Doğru ve Doğru kodlarında cevap verdikleri belirlenmiştir. Araştırmadan elde edilen sonuçlar doğrultusunda, araştırmacılara yönelik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This research aims to overcome the students' misconceptions or errors on geometric concepts concepts by using digital concept maps. This research was conducted in the 2018-2019 academic year, with 30 mathematics teacher candidates studying as senior students at a State University. In this study, the Action Research Methodology, based on a qualitative approach, was used. Within the scope of the research, an 11-week action plan was prepared and implemented. Before the real implementation, a pilot study was carried out on two-dimensional geometric shapes concerning existing geometric concepts. In the real implementation, pre-interview forms, final interview forms, and an additional interview form consisting of eight open-ended questions to obtain the teacher candidates' opinions about the applied digital concept maps, were prepared as data collection tools. Qualitative data analysis techniques were used in data analysis. As a result of the research, it was understood, from the pre-interview form on basic geometric concepts, that the teacher candidates were more wrong and made mistakes. On the other hand, it was observed in the final interview form that most of the teacher candidates had corrected their mistakes and that there had been an increase in the number of“Exactly Right”and“Right”codes. It was also found that the teacher candidates made mistakes regarding the two-dimensional geometric shapes, especially in the definition of quadrilaterals and the hierarchical order between quadrilaterals, and then stumbled into misconceptions.