Design and simulation of dstatcom for power quality improvements
Güç kalitesinin iyileştirilmesi için dstatkom'un tasarımı ve simülasyonu
  1. Tez No: 379761
  2. Yazar: YELİZ YOLDAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET TEKE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Güç kalitesi konusundaki artan bilinç, güç elektroniği cihazlarında önemli iyileşmeler ve değişimler sağlamıştır. Bu cihazlar şebekede diğer kullanıcılar tarafından üretilen bozukluklara karşı müşterileri/kullanıcıları korumak, dağıtım sisteminin güvenilirliliğini ve güç kalitesini iyileştirmek ve korumak için kullanılır. Dağıtım Sistemi Statik Senkron Kompanzatörü (DSSSK) sistemdeki güç kalitesi bozukluklarını hızlı bir şekilde azaltabilen paralel bağlı bir güç elektroniği cihazıdır. Önerilen DSSSK 400V test sistemine paralel bağlıdır. Simülasyonlar DSSSK'nın etkisini göstermek için gerçekleştirilmiştir. Simülasyonlardan elde edilen sonuçlar, tasarlanan DSSSK'nın eş zamanlı olarak reaktif güç kompanzasyonu, gerilim regülasyonu, harmonik eleme, dengeli gerilim düşümü/yükselmesi ve dengesiz gerilim düşümü düzeltimi yaptığını açıkça göstermektedir. Ayrıca, doğrultucu çıkışına üçgen bağlı bobin-kondansatör-bobin (BKB) pasif filtresi bağlayarak, DSSSK tarafından üretilen yüksek dereceli harmonikler kolayca ve etkin bir şekilde yok etmektedir. Bu tez çalışmasında, 300-kVA'lık bir hassas yükü koruyan DSSSK'nın analizi, modellemesi ve simülasyonu yapılmıştır. Önerilen sistemin performansı ve verimliliği PSCAD/EMTDC programında farklı simülasyon çalışmalarıyla incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The increased perception in power quality topics has provided important changes and improvements in power electronics devices. This devices are used to maintain and improve the power quality and reliability of distribution system and to protect customers/users against disturbances generated by other users in the network. Distribution Static Compensator (DSTATCOM) is a shunt connected power electronic device that can quickly mitigate power quality disturbances in the system. The proposed DSTATCOM is connected in shunt to 400 V test system. Simulations have been performed to illustrate the effectiveness of the DSTATCOM. The results obtained from the simulations clearly showed that the designed DSTATCOM simultaneously performs the reactive power compensation, voltage regulation, harmonic elimination, load balancing, balanced voltage sag/swell and unbalanced voltage sag mitigation. Furthermore, by connecting a delta connected inductor-capacitor-inductor (LCL) passive filter at inverter output, the high order harmonics generated by the DSTATCOM can be easily and effectively eliminated. In this thesis, a proposed DSTATCOM that protects a 300-kVA sensitive load is analyzed, modeled and simulated. The performance and efficiency of the proposed system are tested with different simulation cases by PSCAD/EMTDC program.