Kaya gazı üretim tekniklerinin,taşınımlarının ve maliyetlerinin incelenmesi
Shale gas production techniques,transport and costs investigatio
  1. Tez No: 379779
  2. Yazar: BERKAN BİLGE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ETHEM TOKLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Makine Mühendisliği, Energy, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Konvansiyonel enerji kaynaklarının gün geçtikçe azaldığı ve bu doğrultuda enerji fiyatlarının da sürekli artış eğiliminde olduğu günümüzde konvansiyonal olmayan gaz kaynakları, petrol ve doğal gaz sektörünün yeni ilgi odağı olmuş durumdadır. Özellikle, kaya gazının potansiyelinin anlaşılması sonrasında, gerek petrol endüstrisi gerekse de dünya ekonomileri, sahip oldukları potansiyel kaya gazı kaynaklarını arama ve yeryüzüne çıkarma çabasındalardır. Kaya Gazı, organik madde yönünden zengin kil ile kuvars ve kalsit minerallerinden oluşan tortul kayacın küçük gözeneklerinde bulunan ve yatay sondaj ile hidrolik kırma yöntemleriyle yer yüzüne taşınabilen, konvansiyonel olmayan enerji kaynakları arasında yer alan gazdır. Türkiye de, toprakları altında önemli kaya gazı kaynakları olduğu varsayılan ülkeler arasında yer almaktadır. Güneydoğu Anadolu bölgesi bu açıdan, en önemli bölge olarak görülmektedir. Ancak yeterli teknik verinin olmaması nedeniyle ülkemizin rezerv miktarı ve rezervuar özellikleri tam olarak bilinmese de, bu konudaki araştırma süreci devam etmektedir. Bu çalışmada dünyada yaklaşık 500 trilyon m³ rezervi olduğu tahmin edilen kaya gazının yapısı, potansiyeli, Türkiye'deki kaya gazının mevcut durumu, üretim teknikleri, bundan kaynaklanan çevresel kaygılar, çevresel kaygıların giderilmesine dönük geliştirilen teknolojiler ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In the world of a decreasing conventional energy resources and hence high energy prices, the unconventional gas resources has become a new focus of interest of the oil and gas sector. Especially, after the shale gas'become important, both the industry and the economies are trying to explore and exploit their potential resources. Shale gas refers to natural gas that is trapped within shale formations. Shales are fine-grained sedimentary rocks that can be rich resources of petroleum and natural gas. Sedimentary rocks are rocks formed by the accumulation of sediments at the Earth's surface and within bodies of water. Common sedimentary rocks include sandstone, limestone, and shale Also, Turkey is one of the important countries that are known to have important shale gas resources at subsurface. Up to date, Southeastern Anatolian zone is regarded as the most promising one among the country. Although, the exact amount and reservoir charactersictics are not determined due to the lack of sufficient data, the exploration activities are continuing to get tangible information. In the World, it is estimated that 500 trillion m³ shale gas reserve exist. In this study, it is targeted to research the structure of shale gas,shale gas's recent position in Turkey, production methods, environmental anxieties and environmental solutions.