Alkil keten dimer kimyasalının yonga levhada parafine ikame olarak kullanımının araştırılması
The investigation of use as a substitute paraffin to alkyl keten dimer
  1. Tez No: 379780
  2. Yazar: HASAN IŞIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CENGİZ GÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ağaç İşleri, Wood Products
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Son yıllarda odun bazlı panellerin geniş kullanım alanları sayesinde, uygulama alanları giderek artmaktadır. Ancak kullanım alanlarındaki rutubet şartları, sıvıya ve su buharına karşı olan hassasiyetleri kullanım yerlerini sınırlandırmaktadır. Bu nedenle suya karşı direnci yüksek olan AKD (Alkil Keten Dimer) reçinesi bu amaçla katkı maddesi olarak kullanılmıştır. AKD'nin kullanılması ile üretilen levhalarda su alış verişi; kalınlık artışı, yüzeye dik çekme mukavemetini olumlu yönde etkilemiştir. Panellerin boyutsal stabilitesi; kullanılan tutkalın miktarına, levha yoğunluğuna, odun türüne, yonga geometrisine, blenderdaki karışım kalitesine ve pres şartları vb. bir çok proses çeşidine bağlı olmak değişkenlik gösterebilmektedir. Bu çalışmada; hidrofobik madde olarak parafin ve AKD' nin sırasıyla % 0,3- 0,5- 0,8 oranlarda kullanıldığı levhalarda boyutsal stabilte özellikleri ile formaldehit emisyonu incelenmiş olup parafinli ve AKD kimyasalı kullanılarak üretilmiş yonga levhaların bazı teknolojik özellikleri kontrol örnekleriyle karşılaştırılmıştır. Elde edilen testler sonucunda; AKD kimyasalı kullanılarak üretilen levhaların boyutsal stabilitesi iyileşmiştir. Sonuçta AKD'nin kullanıldığı levhalarda önemli oranda fiziksel özelliklerde artış sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In the recent years, thanks to wide range of applications to wood-based panels, application areas are increasing. However, in the areas of usage; moisture conditions, liquids and water vapor which is limits the application areas of sensivity. Therefore, in the board production use with the high water resistance which is AKD resin; water exchange, increase in thickness, surface tensile strength are positive effect. Dimensional stability of the panels can be change; the amount of glue used, board density, wood species, chip geometry, the mixing quality in blenders and pres conditions etc. depending on the another process types. In this study, particleboards were manufactured by using AKD chemical instead of paraffin. These particle boards were subjected to physical and mechanic tests. As a result of the tests, dimensional stability values of the boards manufactured by using AKD chemical were higher than the other boards. Some physical and formaldehyde emission properties were investigated in boards that Paraffin and AKD was used by 0,3 %-0,5-0,8 respectively as hydrophobic material. Consequently, dimensional stability is significantly provided and physical properties have improved in boards which AKD was used.