Kronik olarak Radyasyon'a (x-ışını) maruz kalmış bireylerde Bleomycin'in kromozomlar üzerine etkisi
  1. Tez No: 37979
  2. Yazar: HİLMİ İSİ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. TURGAY BUDAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
7. ÖZET Kronik olarak radyasyona maruz kalan 5 deneğe ait 0.3, 3 ve 30ug/ml lik dozda bleomycin ve 6, 24, 48 saat süre uygulayarak in-vitro koşullarda kontrollü olarak yapılan bu çalışmada toplam 2639 metafaz değerlendirilmiştir. Elde edilen bulgular değerlendirildiğinde kronik olarak radyasyona maruz kalan bireylerde düzensizlik içeren hücre oluşumu ve yapısal düzensizlik içeren hücre oranı normal toplum ortalamasından yüksektir. Bleomycin uygulama gruplarında düzensizlik içeren hücre oluşumunda doza bağlı olarak bir artış görülmektedir. Toplam düzensizliklerin incelenen metafaz sayısına oranı kontrol gruplarında (bireyler kronik olarak radyasyona maruz kalmışlardır). %10.46, 0.3ug/ml lik deney grubunda %45.55, 3ug/ml lik deney grubunda %181.69 ve 30ug/ml lik deney grubunda da %205.37 ye yükselmektedir. Ayrıca bleomycin dozunun artmasına bağlı olarak yapısal düzensizliklerin çeşit ve miktarında artma olmaktadır. Poliploid hücre oluşumu üzerinde 24 ve 48 saatlik uygulama grupları arasında anlamlı seviyede fark tespit edilmiştir. Doza bağlı olarak poliploid oluşumu üzerinde anlamlı seviyede bir fark tespit edilmemiştir. Kontrol ve deney gruplarına ait preparatlann herbirinden 1000 hücre sayılarak mitotik indeks belirlenmiş olup, çalışmada kullanılmış olan bleomycinin hücrelerin mitoza girme oranlarını düşürdüğü sonucuna varılmıştır. Bleomycin dozunun artmasına bağlı olarak satellit assosiasyonlannda bir düşme olmaktadır. 88
Özet (Çeviri)
8. SUMMARY In this study Bleomycin in doses 0.3, 3 and 30ug/ml was used with periods 6, 24 and 48 hours on 5 samples who were exposed to radiation chronically, in in vitro conditions, and under control so totally 2639 metaphases were evaluated. When the findings were evaluated it was observed that the average rate of cell which contains structural irregularity and cell formation which contains irregularity at the individuals, who were exposed to radiation chronically, were higher than the ordinary individuals. An increase was noticed at the irregular formation of cell due to dose at Bleomycin application groups. The proportion of total irregularities to the number of metaphase at control groups (Individuals were chronically exposed to radiation). Was %10.46, it was %45.55 at the 0.3ug/ml experiment group, 181.69 at 3ug/ml experiment group, and rose to %205.37 at the 30ug/ml experiment group. Apart from this due to increased Bleomycin dose an increase occured at the kind and quantity of structural irregularities. On poliploid cell formation a significant difference was determined between 24 and 48 hours application groups. Due to dose no significant difference was determined on poliploid formation. The mitotic index was determined by means of counting 1000 cells from preparations belong to control and experiment groups and as a result it was seen that the Bleomycin used in the study, reduced the rate of cells to lead to mitoz. Due to the increased dose of the Bleomycin a reduction was observed at the association of satellit. 89