Kent mobilyalarının bulundukları mekanlara etkileri: Düzce örneği
Effects of urban furniture on their spaces: The case of Duzce
  1. Tez No: 379813
  2. Yazar: EMİNE ÇOBAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEKİ DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Kentsel açık alanlar kentleşmenin günden güne artmasıyla değer kazanmaktadır. Kent mobilyaları ise kentsel açık alanların vazgeçilmez öğeleridir. Kent mobilyaları, kent yaşamını daha zevkli kılan, rahatlık ve görsellik yaratan elemanlar olarak, toplumsal yaşama olumlu katkılarda bulunmaktadırlar. Bunun yanında yanlış kullanımlar, mobilyaların bünyesinde barındırdığı teknik eksiklikler dolayısıyla olumsuz etkilerine de rastlanmaktadır. Düzce ili gerek kentsel park alanlarıyla gerekse sağlık eğitim başta olmak üzere çok önemli ölçüde açık alanlara sahiptir. Bu alanların planlanması, kullanımı, tasarımı konusunda çalışmalar yapılmaktadır. Kentsel mobilyalarda bu tasarım çalışmalarının önemli bir parçasıdır. Kentsel mobilyaların işlevsel, anlamsal, simgesel ve psikolojik etkileri göz önünde bulundurularak çalışmalara yön verilebilir. Bu bağlamda bu çalışmada kent mobilyaları ve yer aldıkları mekânlara etkileri ortaya konulmaya çalışılmıştır. Ayrıca Düzce kentindeki kent mobilyalarının özellikleri, konumlarının etkileri, gereklilikleri ve eksiklikleri bağlamında tanımlanmıştır. İl genelinde farklı özellikler içeren alanlar (ticari, eğitim, sanayi vb) seçilerek bu alanlarda yer alan kent mobilyalarının kullanıcı algısına yönelik olumlu ve olumsuz etkileri incelenmiştir. Sonuç olarak kent mobilyalarının bulundukları ortama etkisi olduğu ve bu etkinin niteliği de ortaya konulmuştur. Kısaca; kentsel mobilyalar ve mekânlar arasındaki etkileşim ortaya konulmuştur, öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Urban open spaces get value day by day owing to urbanization. Urban furnitures are important elements of urban open spaces. These objects have a lot of positive and negative effect on the place where they are. These furnitures have positive effects such as providing comfort and aesthetics and rendering significant enjoyable on the social life. An addition negative using and deficiency of furnitures present negative effects. Duzce has a lot of open spaces because of having urban parks, medical spaces and school gardens. There are a lot of investigation about planning, using and desinging of these spaces. Urban furnitures are also a part of these investigation. These furnitures can directs resarch because of effects functional semantic symbolical psychological. The effects of urban furnitures which are at urban area have been investigated in this thesis. So, at first urban furnitures and the effect of these furnitures on the places which have them have been explained. Additionally; the character, effects, requirement, deficiency of the furnitures which are in Duzce have been defined and essentially effects have been defined. As a conclusion, if they have effects, these effects have been proved. The effect that is between urban furnitures and spaces have been explained. The positive and negative effect of urban furniture found in spaces having different carasteristics have been proved.