Aktif karbon yüzeyine TiO2, V2O5 ve WO3 yüklenerek aktif materyal (TiO2/V2O5/WO3/AC) üretimi, kimyasal ve fotokatalitik oksidasyonla zeytin karasu diye adlandırılan atık suyun arıtılması
Activated carbon surface TiO2, V2O5 and WO3 loading active material (TiO2/V2O5/WO3/AC) production, chemical and photocatalytic oxidation with olive waste water treatment called karasu
- Tez No: 379817
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET UĞURLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Sanayileşme ile ham maddeye ve doğal kaynaklara olan talep artmıştır. Gelişmiş ülkelerin ulaştığı üretim düzeyi, üretimde kullandığı teknolojiler ve tüketim biçimi nedeni ile oluşturduğu çevre kirlenmesinin ulaştığı kritik sınırlar ve sanayileşme çevre sorunlarının gündeme gelmesine yol açmıştır. Bu ülkelerde üretim sırasında sanayide çok fazla miktarda su kullanılmakta ve su çeşitli kimyasallarla önemli ölçüde kirlenmektedir. Endüstriyel atık suların akarsu, deniz veya diğer alıcı ortamlara bırakılmadan önce çeşitli yöntemlerle arıtılmaları, ayrıca atık su yönetmeliklerine göre zehirli maddeler ve inhibitörlerden belli oranda arındırılmaları gerekmektedir. İşte bizde deneysel çalışmamızda önemli oranda toksik madde içeren zeytin karasuyunda çalışmalarımızı gerçekleştirdik. Aktif karbon örneklerine yüklenen yarı iletken V2O5 ve W2O5 gibi maddelerle birlikte TiO2 yüklenerek TiO2/ WO3/AC, TiO2/V2O5//AC ve TiO2/WO3/V2O5/AC materyali elde edilmiş deneyler sonucunda atık suda fenol, lignin ve atık su renginde meydana gelen değişimler incelenmiştir. Ayrıca, fotokatalitik reaksiyonlar sonucunda tüm parametrelerde kullanılan katalizörler süzülerek partiküllerine ait XRD, SEM-EDX ve TEM gibi analizler yapılarak katalizör karakterizasyonunda meydana gelen değişimler incelendi.
Özet (Çeviri)
With industrialization, the demand for raw materials and natural resources has increased.Reached the production level of the developed countries, the technology used in production and consumption patterns that form as a result of environmental pollution has reached critical limits and industrialization have led to environmental problems come up.In these countries, a large amount of water during production is used in the art with various chemicals and water are significantly contaminated.Industrial waste water stream, sea or other recipients be treated in various ways before being released to the media, as well as waste water according to the regulations of toxic substances and inhibitors must be adjusted to a certain extent.Here we study experimentally significant in olive processing waste containing toxic substances in our work we did.Activated carbon samples loaded semiconductor V2O5 and W2O5 with agents such as the TiO2 loaded TiO2 / WO3 / AC, TiO2 / V2O5 // AC and TiO2 / WO3 / V2O5 / AC material obtained through experiments effluent phenol, lignin and wastewater colors occurring in changes are analyzed.In addition, as a result of all parameters used in photocatalytic reactions the catalyst particles by filtration XRD, SEM-EDX and TEM analysis of the changes made in the characterization of the catalyst were studied.