Kimyasal olarak modifiye edilmiş quercuscoccifera (QCS) kabuğu ile sulu çözeltilerden Hg(II) iyonlarının giderilmesi
Modified quercus coccifera shell (QCS) from aqueous solution using Hg (II) ions removal
- Tez No: 379819
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMET HAMDİ KARAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu tez çalışmasında, sulu çözeltilerden Hg(II) iyonlarının modifiye edilmiş quercus coccifierra kabuğu (QCS) ile giderimi çalışılmıştır. Çalışmada ucuz ve etkili bir adsorbent olan QCS, glutamik asit ile esterleştirilerek modifiye edilmiştir. Hazırlanan bu modifiye adsorbent ile Hg(II) iyonları giderilmiştir. Sunulan çalışmada; Hg(II) iyonu başlangıç konsantrasyonu, pH, sıcaklık ve adsorbent dozajı gibi parametreler incelenmiştir. Adsorpsiyon ile kinetik modellerin uyumluluğu, termodinamik parametreler olan entalpi, entropi, ve serbest enerji belirlenmiştir. İkinci derece kinetik model için uygulanabilirliği tespit edilmiştir. Gibbs aktiflenme enerjisi, entalpi, ve entropi değerleri 87,58 kJ/mol, 34,31 kJ/mol ve -178,74 J/mol.K olarak bulunmuştur. Ham ve modifiye edilmiş QCS'ler için FTIR, TEM, SEM, BET yüzey alanları ile por boyutu ve dağılımı belirlenerek biosorbentin karakterizasyon çalışmaları yapılmıştır
Özet (Çeviri)
In this study, a modified QCS from aqueous solutions of Hg (II) ions removal is required. Cheap and effective adsorbent study the QCS, glutamic acid through esterification method has been modified. This modified adsorbent prepared with Hg (II) ions removal was studied. In the present study; various Hg (II) ion, the initial concentration, pH, temperature and parameters such as the adsorbent dosage is examined. Adsorption and kinetic models compatibility, which the thermodynamic parameters, enthalpy, entropy, and free energy were determined. Applicability for second order kinetic model was determined. Activated Gibbs energy, enthalpy, and entropy values of 87.58 kJ / mol, 34.31 kJ / mol and -178.74 J / mol.k respectively. QCS studies modified in further steps, and the crude QCS FTIR, TEM, SEM, with BET surface areas and pore size distribution of the characterization studies were performed with the biosorbent