Balkanlarda Bektaşi Tekkelerinin enerji verimliliği açısından değerlendirilmesi -Harabâti Baba Dergâhı örneği-
Evaluation of Bektashi Dervish lodges in Balkans in terms of energy efficiency -Harabati Baba Lodge example -
- Tez No: 379836
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FİLİZ UMAROĞULLARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Gelişen teknoloji ve artan enerji ihtiyacı ile ters orantılı olarak azalan enerji kaynakları göz önünde bulundurulduğunda yapılarda sağlanacak enerji verimliliği elde edilmesi her geçen gün önem kazanmaktadır. Sürdürülebilirlik bağlamında insan hayatının devamlılığının vazgeçilmez bir unsuru olan çevreye karşı daha duyarlı olabilmek ve en az enerji tüketimi yapan yapılar elde edebilmek için enerji verimliliğinin yapılarda temel tasarım girdisi kabul edilmiş olması gerekmektedir. Tarihî yapıların da bu kapsamda değerlendirilmesi ve elde edilen verilerin geleceğe taşınması, bu alanda bir farkındalık oluşturacaktır. Hacı Bektaş Veli ile başlayarak onun yön verdiği dervişler eliyle Anadolu'dan çıkmış ve Balkanlara hatta Balkan coğrafyasının en ücra noktalarına ulaşmış olan Bektaşilik, bu coğrafyada yaşayan toplumların hayat çizgileri üzerinde belirleyici bir etki bırakmıştır. Bu tasavvufi hareketten günümüze kalan tarikat yapıları olarak kabul edebileceğimiz Bektaşi tekkeleri, Balkan coğrafyasının birçok noktasında varlığını sürdürmüş ve insanların gündelik hayatlarının da içinde yer alan yapılar hâline gelmişlerdir. Bu çalışmada Balkanlardaki Bektaşi tekkeleri tespit edilerek seçilen bir tekkenin enerji verimliliği bağlamında değerlendirilmesi yapılmıştır. Çalışmanın giriş bölümünde araştırmanın amacı, kapsam ve yönteminden bahsedilerek kısa bir literatür özetine yer verilmiştir. 2. bölümde, ulusal ve uluslararası birçok kaynaktan tarama yapılarak Balkan coğrafyasında var olan, Bektaşi tekkeleri ulaşılabilen bilgi ve fotoğraflara yer verilerek anlatılmıştır. 3. bölümde, değerlendirme çalışmasına ışık tutması amacıyla farklı tez ve makalelerden, alanında yapılmış yayınlardan faydalanarak enerji verimliliği ve enerji verimliliği kriterleri açıklanmıştır. 4. bölümde, alan çalışması kapsamında Harabâti Baba Dergâhı enerji verimliliği kriterleri içinde analiz edilmektedir. Dergâhın tarihsel geçmişine değinildikten sonra dergâh yapıları fotoğraf ve çizimlerle desteklenen analiz tabloları içinde tek tek ele alınmaktadır. Çalışma, Sonuç ve Öneriler bölümüyle tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Starting with Hacı Bektaş Veli, Bektashism, which came from Anatolia in the hands of Dervishes, who were oriented by him, has reached Balkans and even to the most remote points of the Balkan region and has left a decisive influence on the life of the communities living in this region. Bektashi lodges which can be regarded as surviving sect structures of this Sufism movement has existed in many places in the Balkans and have become structures which involved in the daily lives of people. Considering the emerging technologies and increasing energy needs inversely proportional to the reduced energy sources, achieving energy efficiency in buildings become more important every day. In regard to sustainability, to be more sensitive to the environment, which is an indispensable element of continuity of human life and to obtain structures with the lowest energy consumption, energy efficiency must be adopted as the basic design entries of the structures. Evaluation of the historic structures in this context and the transfer of the data obtained to the future will create awareness in this area. In this study Bektashi lodges in the Balkans have been identified and a selected lodge has been evaluated in the context of the energy efficiency. In the introduction to the study, the aim, scope and method of the study are mentioned and a brief summary of the literature is given. Section 2 is described by including information and photos about the Bektashi dervish lodges existing in the Balkans and are accessible, through searching many national and international from sources. In the Section 3, also in order to shed light on the evaluation studies, energy efficiency and energy efficiency criteria are described by taking the advantages of different theses, articles and publications in this field. In Section 4 Harabati Baba Lodge is discussed within the scope of application studies. In this section, firstly the history of the Harabati of Baba Lodge is explained, then supported by detailed photographs and drawings, the lodge structure was evaluated in terms of energy efficiency. The study was completed with the Conclusions and Recommendations section.