Pyrus elaeagrifolia bitkisi ekstrelerinin fenolik madde içerikleri, DPPH radikali giderme aktiviteleri ve in vitro antimikrobiyal etkilerinin belirlenmesi
Determination of the in vitro antimicrobial effects and DPPH free radical scavenging activities, phenolic compound contents of Pyrus elaeagrifolia plant extracts
  1. Tez No: 379835
  2. Yazar: FULYA GÜDÜCÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİGEN ERTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışmada Pyrus elaeagrifolia halk dilinde yabani armut ya da ahlat olarak bilinen bitki ekstrelerinin fenolik madde içerikleri, DPPH radikali giderme aktiviteleri, indirgeme gücü, lipid peroksidsyonu ve in vitro antimikrobiyal etkilerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla mevsiminde toplanan meyveler öğütüldükten sonra aseton ve metanol çözücüleri kullanılarak ekstraksiyonları yapıldı. Her ekstraktın toplam fenolik madde tayini; DPPH radikali giderme, indirgeme gücü ve ferrik tiyosiyonat (FTC) metodları kullanılarak antioksidan aktivitesi tayin edildi. Elde edilen sonuçlar BHT, BHA ve C vitamini standart maddeleriyle kıyaslanarak değerlendirildi. Aseton ve metanol çözücüleriyle gerçekleştirilen ekstraksiyonlar sonucunda, ekstrakte edilebilen madde miktarı %11-21g arasında bitki materyali olarak bulundu. Toplam fenolik madde tayini sonucunda, ekstraktlarda bulunan fenolik madde miktarları gallik asit eşdeğeri olarak metanol için 28,91 ±3,6 mg/g, aseton için 49,81±0,81 mg/g olarak belirlendi. Serbest radikal giderme aktivitesinden elde edilen verilere göre sadece aseton ekstraktının yüksek konsantrasyonlarının standart maddelerle karşılaştırılabilir düzeyde DPPH radikali giderme aktivitesi gösterdiği tespit edildi. İndirgeme kapasitesi tayini yönünden; her iki bitki ekstraktının da standartlarla kıyaslanabilir düzeyde yüksek aktiviteye sahip olmadığı gözlendi. Bitki ekstraktlarının toplam antioksidan aktivitesi linoleik asit emülsiyonu kullanılarak tayin edildi. Ve lipid peroksidasyonunu önlemede zayıf olduğu belirlendi. Pyrus elaeagrifolia bitkisinden hazırlanan ekstraktların denenen mikroorganizmalar üzerinde antimikrobiyal etkiye sahip olmadıkları belirlendi.
Özet (Çeviri)
In this study, phenolic contents of plant extracts, DPPH free radical scavenging activity, reducing power, lipid peroxidation and in vitro antimicrobial activity effects of Pyrus elaeagrifolia, colloquially known as prickly-pear, was aimed to determine. For this reason, fruits that harvested in season were ground and extracted by using acetone and methanol solvents. The Antioxidant activity of each extract was investigated by the methods of total phenolic compound determination, DPPH free radical scavenging activity and reducing power assay and ferric thiocyanate (FTC). The obtained results were evaluated by comparing them with BHT, BHA and vitamin C standards. Extractble matter content was found to be %11 and %21 of plant material for acetone and methanol extractions, respectively. The determination of total phenolic compounds figured out that phenolic compounds found in the extracted amounts as gallic acid equivalent were 28.91±3,6 mg/g in methanol and 49.8±0,81 mg/g in acetone. The data obtained from the free radical scavenging activity revealed that only extractions with high concentrations of acetone showed DPPH free radical scavenging activity being able to comparable with standards. According to free radical scavenging capacities, not all plant extracts have activity higher enough to compare with the standards. The total Antioxidant activity of plant extracts was determined by linoleic acid emulsion. They were found to be poor in preventing linoleic acid peroxidation. The extracts prepared from Pyrus elaeagrifolia didn't show the antimicrobial activity against tested microorgnisms.