M3 sınıfı bir taşıtta arka süspansiyon tasarımı
Rear suspension design of a M3 class vehicle
  1. Tez No: 379838
  2. Yazar: KADİR OĞUZCAN GER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NİLHAN ÜRKMEZ TAŞKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Taşıtlarda karoseri ile tekerlek göbeği arasında bulunan hareketli bağlantı elemanları olarak adlandırılan süspansiyon sistemlerinin kullanım koşullarına ve istenen özelliklere bağlı olarak çeşitli tipleri mevcuttur. Bu çalışmanın amacı seçilen süspansiyon sistemine uygun olarak kullanılacak komponentlerin tasarımında hangi parametrelere dikkat edildiğinin aktarılması ve validasyou ile birlikte tüm tasarım sürecinin anlatılmasıdır. Öncelikle taşıtlarda süspansiyon sistemlerinde kullanılan yaylanma ve sönümleme elemanları tanımlanmıştır. Taşıt tipine ve kullanım amacına uygun olarak sınıflandırılan süspansiyon tiplerinde hangi yaylanma elemanının tercih edildiği ve avantajlarının ne olduğu hakkında bilgi verilmiştir. Bu çalışmada söz konusu M3 sınıfındaki taşıt için tercih edilen panhard çubuklu sabit askı sistemi anlatılmıştır. Tasarım süreci aks seçimi ve ardından yük kapasitesine uygun lastiğin belirlenmesi ile başlamıştır. Lastiğe uygun olarak jant ölçüleri belirlenmiştir. Tercih edilen makas ve hava yayı ile sönümleme elemanı olarak görev yapan amortisör için tasarımda dikkat edilecek konular hakkında bilgi verilmiştir. Kullanılacak panhard kolunun bağlantı noktalarının hangi şarta göre belirlendiği açıklanmıştır. Gövdenin virajda gelen yanal kuvvetle izin verilen yalpa açısına uyması için stabilizatör tasarımı anlatılmıştır. Validasyon bölümünde her parçanın hangi aşamada ne gibi bir teste tabi tutulduğuna dair açıklama yapılmış sanal doğrulama ve test süreci detaylandırılmıştır. Bu çerçevede komponent ve sistem bazında yapılan testlere ilişkin örnekler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Suspension systems which can be defined as the movable components between the wheel hub and vehicle body have various types. They can be classified according to the intended use and expected properties. The aim of this thesis is to explain the critical properties of design parameters of each component for selected suspension system and summarize the design process including the validation steps. Primarily the spring and damping components which can be used in suspension systems were defined. The preferred spring components in compatible with the each suspension system that they had been classified according to the vehicle type were explained with their advantages. The rigid suspension system with panhard rod which had been selected for the related M3 type vehicle was mentioned. The design phase was started with the axle determination and wheel selection in compatible with the load capacity. Rim dimensions were defined according to the wheel. Information for critical parameters of leaf and air spring and shock absorber were given. The acceptance criterion for panhard rod hard point calculation was explained. The anti-roll bar design was summarized in order to limit the vehicle roll angle at target value. For the validation section each process including virtual analysis and test process were detailed for each component with their time schedule. In this context many examples were shared for component and system based bench tests.