Sürtünme kaynağında birleştirilen bimetalik parçaların mekanik özelliklerinin incelenmesi
Friction welding combined bimetallic parts investigation of mechanical properties
  1. Tez No: 379839
  2. Yazar: ALİ ALTINDAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CENK MISIRLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
Sürtünme kaynagı otomotiv, makine, havacılık ve uzay endüstrilerinde yaygın bir sekilde kullanılmaktadır. Diger kaynak tekniklerinin yetersiz kaldıgı özellikle silindirik parçaların kaynaklarında basarılı bir sekilde uygulanmaktadır. Alüminyum– çelik, alüminyum–bakır, çelik–seramik, alüminyum–seramik gibi malzemeler, bu yöntemle birlestirilebilir. Bu çalışmada“Aluminum Association ”numarası AA 2014 olan alüminyum ile saf (≥99.9%) bakır birleşimi olan bimetalik malzemenin sürtünme kaynağı ile birleştirilerek, mekanik özellikleri ve birleşim esnasında sıcaklık ölçümleri deneysel olarak tespit edilmeye çalışılmıştır. Anahtar Kelimeler : Bimetal, Sürtünme Kaynağı, Bakır, 2014 Alüminyum
Özet (Çeviri)
Friction welding process is widely used in automotive, aviation and space industries. It can successfully be used in welding of especially cylindrical parts where other techniques are of no use. Many dissimilar metal combinations such as aluminiumsteel, aluminium-copper, steel-ceramic, and aluminium-ceramic can be joined using this process.In this study we try to mechanical characteristics and determine the experimental temperature measurement of bimetalic material (which is compued of Aluminium with the AA2014 Al. As. Number and pure (≥99.9%) copper) and friction source while they are crombing Keywords : Bimetallic, AA 2014, Aluminium, Copper, Friction Welding