Structural aspects of the IL-1 superfamily investigated by molecular dynamics simulations
IL-1 ailesinin yapısal yönlerinin moleküler dinamik simülasyonu kullanılarak araştırılması
- Tez No: 379847
- Danışmanlar: PROF. DR. BURAK ERMAN, YRD. DOÇ. DR. MEHMET SAYAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyofizik, Biyomühendislik, Tıbbi Biyoloji, Biophysics, Bioengineering, Medical Biology
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya ve Biyoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Interlökin-1 (IL-1) doğuştan bağışıklığın ve enflamasyonun ana araçlarından biridir. Bağışıklıl sistemi ve enflamasyon arasında sıkı bir düzenleme vardır. Bu düzen reseptör antagonisti, sahte reseptör ve inhibitörleri ile sağlanır. IL-1 reseptör ailesinin birincil reseptörleri; IL-1RI, ST2 ve IL-18RI, sahte reseptörü; IL-1RII ve ikincil reseptörü IL-1RAcP ininden oluşur. IL-1 ailesinin en öenmli sitokinlerinden birisi olan IL-1𝛽, bağışıklık tepki mekanizmasında en öenmli rollerden birini oynar. IL-1𝛽 öncellikle birincil reseptör IL-1RI e bağlanır sonrasında luşan komplekse ikincil reseptör IL-1RAcP bağlanır ve bu şekilde etkili kompleksi oluşturmuş olurlar. IL-1 kendiliğinden oluşmuş olan bir antagoniste sahiptir. Bu antagonist de IL-1𝛽 ile IL-1 tip 1 reseptörünün aynı yerine bağlanarak inhibitör görevini yerine getirir. Bu inhibisyon mekanizması şu andaki otoimmün hastalıkların tedavisinde kullanılan ilaçların hedefledikleri mekanizmadır. Fakat hala IL-1 antagonizminin yapısal temeli bilinmemektedir. Bu çalışmada IL-1𝛽 nın sinyal veren kompleksinin moleküler dinamik yöntemi kullanılarak birincil ve ikincil reseptörleriyle olan etkileşimlerinin ana hatları incelenmiştir. IL-1 reseptörünün D3 grubunun antagoniste bağlı olduğunda yüksek hareketlenmeye sahip olduğunu ve bu dalgalanmanın IL-1 sinyalleşmesini inhibe etmekte rolü olduğunu gösterdik. IL-1 komplekslerine ek olarak, IL-1 reseptörşerinin kendi başlarına solusyon içersindeki simulasyonu klasik MD kullanılarak gerçekleştirildi. Bunun sonucunda IL-1RI, ST2 ve IL-18R1 reseptörlerinin fizyolojik koşullarda çok farklı konformasyonlar aldığı görüldü. Reseptörlerin bu yapısal değişimi herhangi bir ligandın reseptöre bağlanömasını engelleyici nitelikte olduğundan bu yeni bulmuş olduğumuz yapıların IL-1 ailesinin inhibisyon mekanızmasında yer aldığı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Interleukin-1 (IL-1) is a master mediator of innate immunity and inflammation. There is a tight regulation by receptor antagonists, decoy and soluble receptors both extracellular and intracellular levels. Members of the IL-1 Receptor family include type I IL-1 receptor (IL-1RI), IL-1 receptor-like 1 (IL-1RPL1, also called as ST2) and IL-18 receptor as primary receptors, type II IL-1 (IL-1RII) receptor as a decoy receptor, IL-1 receptor accessory protein (IL-1RAcP) as a secondary receptor. One of the IL-1 family receptor ligands, IL-1β, has a major role in immune responses. It signals through binding its primary receptor IL-1RI and its secondary receptor IL- 1RAcP. IL-1 has also a naturally occurring antagonist functions via binding to IL-1RI. Therefore, targeting IL-1R is a common therapeutic strategy for autoinflammatory diseases. However, structural basis of IL-1 antagonism is still unknown. Here we used classical molecular dynamics to reveal key aspects of the signalling complex of IL-1β and interaction between its primary and secondary receptors. We showed that high D3 domain fluctuation of IL-1RI when it is bound to antagonist can have an important role in inhibiting IL-1 signalling. In addition to IL-1 complexes, we have performed classical molecular dynamics simulations of single soluble forms of IL-1 receptors. We have found that in the absence of ligand, IL-1RI, ST2 and IL-18R1 take conformations that are dramatically different from their complex conformations. There are also experimental studies which support our findings on these different conformations. One of them is from a x-ray structure in which close form of IL- 1RI is in complex with a short peptide. In addition, SAXS studies confirm that ligand-free ST2 has different conformers in solution. These different conformers cannot participate in ligand binding; therefore, this can be a new finding on inhibitory mechanism of IL-1 superfamily.