Development of the holistic work system framework (HWSF) with the aid of information systems research design science guideline
Bütünleşik iş sistemleri çerçeve çalışması (BİSÇ)'nın bilişim sistemleri araştırma tasarım kulavuzu yardımı ile gerçekleştirimi
  1. Tez No: 379860
  2. Yazar: EGEMEN ÖZALP
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BUYURMAN BAYKAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Information and Records Management, Computer Engineering and Computer Science and Control, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Enformatik Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Günümüz, hizmet ya da endüstri pazarları, İş Sistemlerinde (İS) yoğun olarak mühendislik ve bilgi teknolojilerini kullanmaktadır. Bu pazarlarda yer alan tüm kuruluşlar, iş değeri kazanarak iş hedeflerine ulaşmak için, bu kullanımın etkinliğini ve verimliliğini artırmayı hedeflemektedir. Bu arayışın en belirgin uygulamaları arasında süreç yönetimi, teknoloji kabulü ve kurumsal modelleme örnekleri görülmektedir. Bu ayrı çalışmalara kılavuzluk etmeyi iddia eden çeşitli model ya da standartlar mevcutur. Bunlar çoğunlukla uygulama alanına bağlı, dar kapsamlı ve metin yoğunlukludur. Halen de aralarında standardlaşmış tek bir en iyi uygulamalar seti veya herkesçe anlaşılır başlıca bir kılavuz ya da tüm boyut ve bakışları içeren ortak akıl ürünü tam ve tek parça bir çerçeve çalışması mevcut değildir. Bu eksiklik birçok araştırmacı tarafından bahsedilmektedir. Bu nedenle, bu çalışmada, kemikleşmiş bu soruna bir araştırma tasarım eseri ile çözüm önerilmektedir. Eser bir kavramsal çerçeve çalışması olup, Bütünleşik İş Sistemleri Çerçeve Çalışması (BİSÇ) ismindedir. BİSÇ, İS'e ait tüm önemli varlıkları betimlemeyi amaçlamaktadır. BİSÇ, bu amacı farklı disiplinlerden gelen tüm kavramları uygun seviye ve boyutlarda harmanlayarak sağlamaktadır. Bu özellikler, BİSÇ'e bütüncül, çok disiplinli ve sistematik yaklaşımlar vermektedir. Bu durum, BİSÇ'e, tek yapı görünümü içinde benzersiz Sosyo-teknik İş Sistemleri Düşüncesi getirir. Bu yenilikçi özellikleri ile BİSÇ'in kuruluşlara, uygulayıcılara ve araştırmacılara etkin kılavuzluk edebilecek niteliktedir. Bu çalışma, sorun kümesi analizi, literatür atarması, BİSÇ tasarımı, değerlendirilmesi ve tartışması adımlarından oluşmaktadır. Sorun kümesinin, farklı formattaki çeşitli mevcut kılavuzlar yardımı ile detay analizi gerçekleştirilmiştir. Aynı zamanda, derinlemesine araştırma ve uygulama yazını incelemesi yapılmıştır. Bunlar ile somut bir bilgi birikimi sağlanarak, BİSÇ'in tasarım ve değerlendirme tabanı oluşturulmuştur. Bu taban üzerine, günümüz iş kavram ve eğilimlerine uygun olarak BİSÇ inşa edilmiştir. BİSÇ'in değerlendirmeleri, Bilişim Sistemleri Araştırma Tasarım Kılavuzu betimsel, analitik, deneysel ve gözlemsel yöntemleri ile gerçekleştirilmiştir. Nihayetinde araştırma kesinliği ve katkısı ile gelecek çalışma önerilerini içerek tartışma ve sonuç sunulmuştur. Bu çalışmanın, bahsi geçen eksiği etkin ve verimli bir şekilde tamamlayarak, hem sanayi hem de akademi için çok faydalı olacağına inanılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Today almost every market, either service or industry, is utilizing Engineering or Information Technologies (IT) in their Work Systems (WS) extensively. Enterprises operating in these markets continuously seek methods to increase the efficiency and effectiveness of this utilization to gain Business Value, and achieve Business Goals. Works on Business Process Management (BPM), Technology Adoption (TA), or Enterprise Architecture (EA) are major instances of such methods. There are several models or standards aiming to guide the users during their WS Activities. They are mostly fielding specific, highly textual and narrow scoped. Among these, yet there is no standardized unique complete set of best practices, neither comprehensive leading guidelines, nor complete frameworks in one view with full perspectives and common-sense. This deficiency is a well defined problem in WS field by many researchers. For this reason, in this dissertation work, a solution to this ill-natured problem is proposed with a research design artifact. The artifact is a novel conceptual framework, namely the Holistic Work System Framework (HWSF). The HWSF aims to depict all important entities of the WS. HWSF achieves this aim by harmonizing the necessary concepts of different disciplines in appropriate levels and dimensions with their relations. These enable the HWSF to catch holistic, interdisciplinary and systems approaches. This situation brings unique Socio-Technical WS Thinking in one view, in the HWSF. The HWSF is highly strong enough to guide the enterprises, practitioners and researchers in their WS Activities with such novelties. This dissertation work is composed of domain analysis, literature survey, design, evaluation and discussion of the artifact. Analysis of the problem domain in detail with the aid of existing guides in different forms is done. In parallel, a deep survey on research and practice, in the literature is performed. Based upon to these, a concrete knowledge base is created as a foundation for the design and evaluation of the HWSF. On this foundation, the HWSF is designed in accordance with today's business trends and concepts. The HWSF is verified with descriptive, analytical, experimental and observational evaluation methods, as proposed in IS Research Design Guidelines. Finally, discussion and conclusion including the research rigor, contribution and future work is given. This work is believed to highly beneficial for both industry and academy by effectively and efficiently redressing the defined deficiency.