Momordica charantia L. (Kudret Narı) bitkisinin çeşitli ekstrelerinin şıçanlarda deneysel olarak oluşturulan Peptik Ülser'de etkisinin incelenmesi
  1. Tez No: 37994
  2. Yazar: ÖMER FARUK YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. FATMA AKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
- 75 VI. ÖZET Bu çalışmada sıçanlara, indometazin (30 mg/kg) ve stres Ülser modeli uygulanarak deneysel peptik ülser oluşturulmuştur. Momordica charantia L. (Kudret Narı) bitkisinin, kurutulmuş ve toz edilmiş meyva ekzokarplarının zeytinyağlı, etanollü, kloroformlu, hekzanlı ve sulu ekstrelerinin antiülser aktivitesi araştırılmıştır. Zeytinyağlı ekstrenin, sıçanlarda mide Ülseri oluşmasını önemli ölçüde önlediği bulunmuştur. Fakat diğer ekstrelerin, sıçanlardaki mide ülseri üzerinde, anlamlı bir antiülser aktivite taşımadığı bulunmuştur, öte yandan, zeytinyağının tek basına, mide ülseri üzerinde önemli ölçüde antiülser aktivite taşıdığı bulunmuştur. Zeytinyağlı ekstre ile tek basına zeytinyağının, sıcanlardaki mide ülserinde antiülser etkinlik acısından anlamlı bir fark göstermediği saptanmıştır. Bu sonuçlar, zeytinyağlı ekstre ile elde edilen koruyucu etkinin zeytinyağının kendisinden kaynaklanadıgını göstermektedir. Bu çalışma, Momordica charantia L. bitkisinin kurutulmuş ve toz edilmiş meyva ekzokarplarının zeytin yağlı, etanollU, kloroformlu, hekzanlı ve sulu ekstrelerinin antiülser aktivite taşıyan aktif maddeler içermediğini ortaya çıkarmaktadır.
Özet (Çeviri)
- 76 - VII. SUMMARY In this study, experimental peptic ulcer is produced in rats by using indomethacin and stress ful condition. The antiulcer activity of the plant Momordica charantia L. is investigated by using olive oil, ethanol, chloroform, hexane and water extracts of its dried and powdered fruit exocarps. It's found that olive oil extract significantly prevented the stomach ulcer production in rats. However, no significant antiulcer activity was observed with other extracts on this ulcer. On the other hand, olive oil was found to possess a significant antiulcer activity on the rat stomach ulcer. It is determined that olive oil and olive oil extracts did not show any significant difference with respect to antiulcer activity in the rat. These results show that the antiulcer activity observed with olive oil extract is originated from the olive oil itself. This study demonstrated that the olive oil, ethanol, chloroform, hexane and water extracts of dried and powdered fruit exocarps of the plant Momordica charantia does not contain any active substances responsible from antiulcer activity.