Artık metal ile dökülen nikel-krom alaşımlarında korozyon ürünlerinin incelenmesi
  1. Tez No: 37998
  2. Yazar: SEVGİ ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYLA ARIKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Tekrarlanan dökümlerin baz metal alaşımlarının korozyon davranışları üzerindeki etkilerini araştırmak amacı ile yapılan bu çalışmada Ni-Cr bazlı Wirolloy ve Wiron 99 alaşımlarının dökümlerinden artan döküm konilerinin % 50 oranında yeni alaşım ile karıştırılması ile elde edilen döküm örnekleri, pH değeri 5-5.5 olan yapay tükürük solüsyonu ile pH değeri 2.3 olan 0.1M laktik asit ve 0.1M NaCl solüsyonuna salınan korozyon ürünlerinin miktarı alevli AAS ile ölçülerek, alaşımların korozyon davranışları çevrimsel anodik polarizasyon tekniği ile, korozyon öncesi ve sonrası yüzey değişiklikleri SEM ile, ve döküm öncesi ve tekrarlanan dökümler sonrası mikroyapıları optik mikroskop ile incelendi. 1. Hem Wirolloy hem de Wiron 99 alaşımının yapay tükürük solüsyonu içine salınan korozyon ürünlerinin alevli AAS cihazının okuma sınırlarının daha altında olduğu, 2. Korozif ortamda Wirolloy alaşımının Wiron 99 alaşımından daha fazla korozyona uğradığı, 3. Her iki alaşımın benzer pasifleşme davranışı gösterdiği, 4. Wirolloy alaşımının aralık korozyonuna daha hassas olduğu, 5. Tekrarlanan dökümler ile yüzey görüntüsü, salınım değerleri ve mikroyapı arasında bir ilişki olmadığı, 6. Salınan korozyon ürünü miktarının mikroyapı ile ilişkili olduğu bulundu.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the effects of recasting on the corrosion behaviour of base metal alloys. Recastings comprising 50% ingot material and 50 % excess metal were made from Wirolloy and Wiron 99. Samples of each were immersed in artificial saliva solution(pH=5-5.5) for two months and 0.1M lactic acid and 0.1M NaCl solution(pH=2.3) for seven days. Their corrosion products were then analyzed by AAS. Their corrosion behaviour was investigated by analysing cyclic anodic polarization curves. A SEM was used to determine the effects of the corrosion on surface texture and an optical light microscope used to compare the microstructure of the new and recast alloy samples. It was found that: 1. The corrosion product levels for the Wirolloy and Wiron 99 samples which were immersed in artificial saliva were far below the lower reading limit of AAS. 2. Corrosion was strongly evident when the samples were immersed in 0.1M lactic acid 0.1M NaCl solution, Wirolloy being 30 times more susceptible to the effects of corrosion. 3. Both alloys displayed similar passivity behaviour. 4. Wirolloy was more susceptible to crevice corrosion. 5. For both alloys the amount of recasting had no significant effect on surface texture or the amount of corrosion products released. 6. The amount of corrosion products released was found to be related to the microstructure of the alloys, no relationship was found between recastings and the porosity of the microstructure.