Süt molar dişlerin geniş yüzeyli çürüklerinde kompozit ve amalgam dolgularla birlikte kullanılan Amalgambond'un etkilerinin mekanik ve klinik değerlendirmelerle araştırılması
- Tez No: 37997
- Danışmanlar: PROF.DR. TEZER ULUSU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Süt molar dişlerde, Amalgambond Plus dentin bonding ajanı ile beraber kullanılan kompozit rezinlerin ve amalgamın klinik ve radyografik özellikleri ile birlikte, gerilim bağlanma kuvveti değerlerini, karşılaştırmalı olarak incelediğimiz çalışmamız; in vivo ve in vitro olarak oluşturuldu. In vitro çalışmamızda, 25 'er adet süt molar dişi kullanılarak amalgam ve kompozit restorasyonların gerilim bağlanma kuvveti sonuçları Hounsfield tensometresi kullanılarak değerlendirildi. Amalgambond Plus dentin bonding ajanı kaide olarak kullanılan kompozit rezin restorasyonlar, amalgam restorasyonlara göre istatistiksel olarak anlamlı yüksek değerler verdiler. In vivo çalışmamız, yaşlan 6-9 arasında değişen 25 hastanın simetrik 50 adet alt süt II. molar dişlerinde, geniş yüzeyli MOD kavitelerin amalgam ve kompozit rezin restorasyonları uygulamaları ile yürütüldü. Restorasyonları tamamlanan hastalar; başlangıç, 3, 6, 9, 12 ve 15. aylarda klinik ve radyografik kontrole alınarak; USPHS sistemi kriterlerine göre, restorasyonların marjinal adaptasyon, sekonder çürük, işlem sonrası hassasiyet ve retansiyon oluşumu ile ilgili özellikleri değerlendirildi. 15 ay süreli klinik ve radyografik çalışmamız sonucunda, marjinal adaptasyon, sekonder çürük, işlem sonrası hassasiyet ve retansiyon bulgularında, Amalgambond Plus kaide ajanlı amalgam ve kompozit rezin restorasyonlar arasında anlamlı bir farklılık bulunmadı ve başarılı sonuçlar elde edildi.Bütün değerlendirmeler sonucunda Amalgambond Plus dentin bonding ajanının, kompozit rezin ve amalgam restorasyonlar altında kaide maddesi olarak süt dişlerinde kullanılabileceği görüşüne varıldı.
Özet (Çeviri)
The study which was evaluated clinically and radio-graphically and in vitro as tensile bond strength in primary molar teeth was performed as in vivo and in vitro. Amalgam and composite restorations associated with Amalgambond Plus dentin bonding agent were used comparatively. In vitro study, tensile bond strength results of amalgam and composite restorations were evaluated in primary molar teeth using Hounsfield Tensometer. Composite resin restorations with Amalgambond Plus dentin bonding agent gave statistically higher values than amalgam restorations with Amalgambond Plus dentin bonding agent. In vivo study, 50 primary second molar teeth of mandible of 25 patients whose ages were differing between 6-9, were selected simetrically. Composite and amalgam restorations with large MOD cavities were applied. Clinical and radiographic examinations were performed before the treatment and in the 3., 6., 9., 12. and 15. months following the treatment and according to USPHS system, marginal adaptation, seconder caries, postoperative sensitivity and retantion of the restorations were evaluated. At the end of the radiographical and clinical study, there wasn't statistically difference between the amalgam and composite restorations associated with Amalgambond Plus dentin bonding agent and successful results were obtained. As general result, it was decided that Amalgambond Plus dentin bonding agent could be used under the composite and amalgam restorations as a lining material.