1143 numaralı Rize Müslim Nüfus Defterinin değerlendirmesi
The evaluation of 1143 Rize Muslim Population Number Book
  1. Tez No: 380004
  2. Yazar: MEHMET KAZDAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İHSAN ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 528
Özet
Bilindiği üzere, Osmanlı Devleti'nin 18.yy'dan itibaren bozulmaya başlayan vergi sisteminin yeniden düzene konulması ve devletin gelir kaynaklarının tespit edilebilmesi için II. Mahmud döneminde bir takım ıslahat çalışmaları yapılmıştır. Bu doğrultuda evvela devlet içerisindeki nüfusun belirlenmesine karar verildi ve Padişah'ın emriyle devlet genelinde bir nüfus sayımı yapılmıştır. Sözü edilen nüfus sayımının yerel düzeydeki yansımalarını görebilmek amacıyla araştırmamıza konu olan ve Başbakanlık Osmanlı Arşivlerinde Nfs. d koduyla 1143 numarada kayıtlı bulunan Rize Nüfus Defteri'ni incelemeyi kararlaştırmış olduk. Defter; sayımın yapıldığı dönemde Rize kazasına ilişkin erkek nüfus, halkın kullandığı isimler, şahısların özür durumları ve sayımı yapılan şahısların fiziksel özellikleri, yatay ve dikey nüfus hareketleri gibi pek çok detaya dair veriler içermektedir.
Özet (Çeviri)
As it is known,In order to determine the state's revenue sources and reorder the Ottoman Empire tax system which had been begun to decay from the 18.century, a number of reforms were conducted in period of II. Mahmud. In this contextit was decidedfirstlyto determine thepopulationin thestate and a census was conducted in the whole country as the Sultan's order. In order tosee the reflection of this census at local level, as the subject of our research, we have decided to examine the Rize Population Book which is stored in the number Nfs. d 1143 in the Prime MinistryOttomanArchives. This bookcontains much information about Rize district in the period of the census such as male population, the names used by the public, physical properties of individual, disabilities of the people.